Hlavní navigace

Asociace exportérů, Mladé Buky: Český vývoz (zatím) vykazuje stále dobrá čísla

8. 9. 2014

Sdílet

Vývoz se meziročně zvýšil o 18,3 % (na 264,8 mld. Kč) a dovoz o 15,7 % (na 253,3 mld. Kč). Pro doplnění: Podle přeshraniční statistiky vzrostl vývoz v květnu o 18,3 % a dovoz o 16,1 %.

Český export tak i na začátku druhé poloviny roku vykazuje velmi dobrá čísla a to že letošek bude z pohledu obchodní bilance opět rekordní, je již téměř jisté. Za dobrými čísly stojí již tradičně automobilový průmysl. Na silné nominální růsty exportů a importů má i nadále výrazný vliv listopadové oslabení koruny. Přehnaný optimismus nicméně není na místě. Do červencových čísel se totiž zatím nepromítly sankce proti Rusku. Ukrajinský konflikt představuje riziko, které může vést v následujících měsících ke zpomalení zahraničního obchodu. Nasvědčují tomu i ne příliš pozitivní čísla z klíčového německého trhu a známky oslabení vykazují i jádrové země eurozóny. Na druhou stranu by uvolnění měnové politiky ECB realizované minulý týden mělo těmto ekonomikám pomoci.

 

O Asociaci exportérů

 Asociace exportérů byla založena 2002 a je dobrovolným sdružením podle zákona 83/1990 Sb. ve znění pozdějších změn a doplňků. Asociace zastupuje své členy při prosazování společných zájmů, zejména při prosazování průhledného, nediskriminujícího a svobodného podnikatelské prostředí s cílem zachování a zvyšování konkurenceschopnosti tuzemských firem a společností, zejména firem a společností exportních. Asociace jedná s orgány státní správy a s dalšími organizacemi nebo jednotlivci, kteří mohou přispět k prosazení cílů, propaguje své cíle v médiích, organizuje a provádí vzdělávací, společenské a propagační akce zaměřené na dosažení cílů.

 

Autor je místopředseda Asociace exportérů

 

 

 

 

 

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?