Hlavní navigace

Miliony vrácených zařízení Samsung Note 7 obsahují soukromá data. Co se s nimi stane?

Sdílet

Matt Hamblen 9. 11. 2016

Uživatelé milionů vadných mobilních telefonů Samsung Galaxy Note 7, kteří je vrátili výrobci, stojí před možná závažnější otázkou, než zda jejich zařízení vybuchne, a to, co se stane s jejich soukromými údaji. Poté, co výrobce i státní úřady doporučily okamžitě zařízení přestat užívat kvůli bezpečnostním rizikům, neměli uživatelé čas odstranit citlivá soukromá data a osobní údaje včetně čísel kreditních karet, zdravotních informací apod.

 

Samsung nezveřejnil žádné podrobnosti o tom, co hodlá provést s vrácenými zařízeními ani to, jak hodlá ochránit důvěrnost dat uživatelů. Na nátlak organizace Greenpeace však, přislíbil, že je ekologicky zlikviduje a umožní recyklaci vzácných materiálů, např. zlata nebo rtuti.

 

Samsung přestal Note 7 prodávat v říjnu a postupně jej stahuje z oběhu kvůli rostoucímu počtu případů, kdy se zařízení přehřívalo, vycházel z něj dým nebo začalo hořet, přičemž došlo i ke zraněním a škodám na majetku. Z 3,06 milionu prodaných kusů se zatím podařilo stáhnout 2,5 milionu.

 

Velké procento uživatelů chytrých telefonů ví, jak vymazat data, když si pořídí nový model, ale podle bezpečnostních odborníků je situace s Note 7 výjimečná – žádný výrobce dosud nestahoval miliony výrobků, které měli majitelé okamžitě přestat používat. Bylo by s podivem, kdyby všichni nejprve svá data řádně vymazali, vzhledem k nebezpečí popálenin při užívání přístroje. Za spolehlivé odstranění dat by tedy měl být odpovědný výrobce. 

Našli jste v článku chybu?