Hlavní navigace

Rozvoj exportu omezuje nedostatek pracovních sil. Usnadněte dovoz pracovníků z ciziny, žádají firmy

15. 4. 2016

Sdílet

Bezmála 90 % firem sdružených v Asociaci exportérů pociťuje ve svých podnicích nedostatek pracovních sil. Plyne to z ankety, kterou AE provedla mezi svými členy před XVI. Exportním fórem. Nejčastější příčinou je podle firem obecně nedostatek pracovníků na trhu práce, druhým nejčastěji zmiňovaným důvodem je neochota Čechů pracovat v manuálních a dělnických profesích. Některé z firem upozornily na to, že kvůli nedostatku pracovních sil musejí již odmítat některé zakázky.

 

Mezi příčinou současných problémů pak jmenovaly špatný systém vzdělávání, absence učňovského vzdělávání a přebytek nekvalitních absolventů středních škol neochotných pracovat v dělnických profesích. Drtivá většina firem (84,2 %) by i proto uvítala snadnější možnost dovážet potřebnou pracovní sílu ze zahraničí.

 

Nejžádanější jsou mezi firmami Ukrajinci, následovaní Vietnamci. V současné uprchlické krizi firmy velkou příležitost nevidí. Potenciální možnost zaměstnat Syřany zaujala jen osm procent firem. Bezmála 80 % firem proto žádá zrychlení a zjednodušení vízové procedury. Zahraniční pracovníky – mezi nimi i ty ze vzdálených zemí jako je Indie, Mongolsko či Nepál – již nyní zaměstnává přes 60 % firem sdružených v Asociaci exportérů.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality