Hlavní navigace

V Česku začala platit nová pravidla oddlužení

18. 6. 2019

Sdílet

Na oddlužení může od 1. června dosáhnout více lidí než dosud. Někteří dlužníci se navíc nyní mohou zbavit svých závazků rychleji. Namísto dosavadních pěti let jim na to stačí o dva roky méně.

 

Soudy, exekutoři a insolvenční správci se připravují na nárůst počtu nových návrhů na oddlužení o desítky tisíc ročně. Zvládnout nápor by jim mohly pomoci technologické inovace, například v podobě videokonferencí.

 

Novela insolvenčního zákona přinesla i další změny. U některých z nich ale zatím není jasné, jak přesně budou v praxi fungovat – příkladem je nová pravomoc soudů nařídit uchazečům o oddlužení vyčerpat až 100 hodin odborného sociálního poradenství.

 

Zatímco dosud museli dlužníci prokazovat, že budou v následujících pěti letech schopni splatit alespoň 30 % všech svých závazků, nyní tato podmínka padla. Konečné slovo bude mít v řadě případů soud. Přibyla také tříletá varianta, kterou mohou využít ti lidé, kteří zvládnou v této časové lhůtě uhradit 60 % svých dluhů. Oddlužení ve zkrácené době se týká také zvlášť zranitelných osob, mezi které patří starobní důchodci a tělesně postižení ve druhém a třetím stupni. Podmínka splatit alespoň 60 % závazků se přitom na tyto dlužníky nevztahuje.

Jen tyto změny znamenají, že soudům, exekutorům a insolvenčním správcům podstatným způsobem naroste objem práce.

 

Zdroj: Insolvence 2008 a.s.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?