Hlavní navigace

V prvním pololetí vzrostl objem obchodů členů ČLFA meziročně o 10 % na 84 miliard korun

22. 8. 2016

Sdílet

„Silný nárůst jsme zaznamenali zejména v kategorii financování silničních dopravních prostředků, kde celkový objem obchodů vzrostl meziročně o čtvrtinu. Je to další potvrzení faktu, že ekonomice se daří. Firmy i domácnosti jsou odvážnější ve svých plánech,“ říká Libor Bosák, předseda představenstva ČLFA, která sdružuje 40 předních poskytovatelů leasingu, podnikatelských i spotřebitelských úvěrů a factoringu.

Ze souhrnných 84,05 miliardy korun bylo 68,74 miliardy určeno na financování firemních investic a provozu a 15,31 miliardy na financování zboží a služeb pro domácnosti. Členské firmy ČLFA v letošním prvním pololetí uzavřely 386 305 nových leasingových a úvěrových obchodů a na konci sledovaného období spravovaly 1 398 395 aktivních smluv.

 

V prvním pololetí letošního roku zaznamenala ČLFA výrazné navýšení objemu leasingových obchodů. Dosáhl 28,30 miliardy korun, což značí meziroční růst o 23,7 % (měřeno výší pořizovacích cen financovaných komodit u patnácti největších leasingových firem). Oblast podnikatelských úvěrů vykázala takřka stejný objem jako ve shodném období loňského roku: celková výše poskytnutých úvěrů 23,80 miliardy korun představuje meziroční růst o 0,05 % (také zde jde o trend vypočtený z výsledků patnácti vedoucích firem oboru).
V rámci leasingového trhu movitých věcí silně vzrostl podíl operativního leasingu, a to na 57,6 %. V prvním pololetí loňského roku mu přitom patřilo 48,6 % tohoto trhu.

 

Výše prostředků poskytnutých členy ČLFA v rámci factoringu se v letošním prvním pololetí meziročně zvýšila o 6,7 % na 16,04 miliardy korun. Zároveň však klesla celková hodnota pohledávek postoupených na členské firmy ČLFA, a to o 15,9 % na 57,34 miliardy korun.

 

Výsledky v oblasti financování domácností jsou ovlivněny skutečností, že od druhého čtvrtletí loňského roku působí společnost CETELEM, bývalá členská firma ČLFA, jako pobočka zahraniční banky BNP Paribas Personal Finance, a její výsledky jsou proto zohledňovány ve statistikách bank. Zatímco celkově tak v kategorii financování domácností asociace zaznamenala pokles o 1,7 % na 15,31 miliardy korun, při zohlednění absence výsledků společnosti CETELEM šlo v rámci spotřebitelských úvěrů o nárůst o 5,9 %.

 

Členové ČLFA uzavřeli i v letošním prvním pololetí nejvíce kontraktů na financování aut. Na silniční dopravní prostředky poskytli 43,26 miliardy korun (tedy o 25,9 % více než v prvním pololetí loňského roku), z toho 27,77 miliardy bylo určeno na nové osobní vozy. Prostřednictvím členů ČLFA tak bylo financováno 42,7 % všech nových osobních aut prvně registrovaných v České republice v prvním pololetí.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?