Článek | Nálepka | Datum vydání | Počet názorů |
---|---|---|---|
15 nástrojů pro prediktivní analýzu | data | 15. 4. 2021 | - |
12 triků pro snížení firemních nákladů (především na IT) | Trendy | 25. 2. 2021 | - |
Nezaměstnanost byla v únoru 2021 na 3,3 %, což je o 1,5 % lepší, než v loňském roce. Dopad koronavirové krize v oblasti oborů je největší na maloobchodní prodej, dopravu, letectví, pohostinství, služby a zábavu. Výhledově se ovšem očekává dodatečné zlepšení míry nezaměstnanosti z důvodu zmírnění koronavirových opatření díky větší proočkovanosti populace.
Na druhou stranu je ale od možného zlepšení nezaměstnanosti nutno odečíst umělou zaměstnanost, udržovanou různými podpůrnými balíčky. Ta není pro zaměstnance ideální, protože si nehledají práci, ačkoliv by mohli. Zároveň neví, jestli jejich pozice bude existovat po návratu zpět do práce. Jsou tedy v takovém vakuu. Navíc to má dopad na jejich schopnosti, které se nerozvíjejí. Po uvolnění těchto opatření tak lze očekávat lehkou korekci nezaměstnanosti, jelikož si lidé, které podniky propustí, začnou znovu hledat práci.
Zajímavým je také faktor dopadu nezaměstnanosti na jednotlivá pohlaví. Ženy častěji než muži pracují v krizí zasažených odvětvích. To se následně propisuje i v číslech nezaměstnanosti, kde se počet žen hledajících zaměstnání v porovnání s minulým rokem více než zdvojnásobil. To může mít negativní dopad na snahy o snižování rozdílů v platech mezi oběma pohlavími.
-- Karel Kotoun, manažer Consulting & Strategy společnosti Accenture
Současná situace ovlivnila i situaci v oblasti HR. Řada firem řeší, jak v současné době nabírat nové zaměstnance, jak dělat výběrová řízení, jak vybrané lidi zaškolovat a zapojit je do kolektivu. Pro ně je určena on-line konference, která se uskuteční on-line dne 8. dubna 2021.
Program konference se zaměří na efektivní on-line nábory, adaptaci kolegů na dálku, legislativu při práci z domova, hodnocení zaměstnanců a poskytované benefity, budování firemní digitální kultury, používání sociální sítě LinkedIn, rozvoj soft skills nebo využití virtuální reality k proškolování zaměstnanců. O své znalosti se podělí zástupci společností Alza.cz, BrandBakers, Česká spořitelna, Deloitte Legal, Kogi CON, Randstad HR Solutions, Recruitment Academy, Selfish Kiwi či Seznam.cz.
Další info: program, registrace.
Většina našich firem skončí za loňský rok v zisku, ale kompletní výsledek za celou ekonomiku, tedy i sektory mimo průmysl, ale nebude tak pozitivní. Zjistil to poslední průzkum Svazu průmyslu a dopravy, kterého se zúčastnilo 162 průmyslových podniků. Z šetření mimo jiné vyplynulo, že z průmyslových odvětví koronavirová krize nejvíce zasáhla automobilový průmysl – nižší než plánovaný zisk za rok 2020 hlásí 63 % firem z oboru. Nejvíce ztrátových firem je pak ve sklářském průmyslu a strojírenství. Celkově pak na vyšší nebo plánovaný zisk dosáhne 45 % firem, které se zúčastnily průzkumu, nižší zisk, než plánovaly, má 37 % firem a bez zisku či ve ztrátě skončí zhruba 12 % podniků.
I přes krizi firmy nepřestávají investovat. Více peněz než v roce 2020 plánuje letos investovat 37 % podniků. Téměř čtvrtina firem dokonce plánuje vyšší investice než v předkrizovém roce 2019, týká se to hlavně firem z chemického průmyslu nebo strojírenství.
Investiční fond PRIME FUND, který se zaměřuje na technologie, oznámil novou personální posilu. Na pozici spoluzakladatele a partnera přichází ze světa bankovnictví Jozef Síkela, který v minulosti působil v rakouské bankovní skupině Erste Group. V PRIME FUND hodlá zaměřit na inovativní technologie v oblasti e-commerce, cloudu, infrastruktury, IT vývoje, blockchainu či internetu věcí. O fondu psal letos třeba náš sesterský portál Lupa.cz.
Prudké oživování průmyslu v posledních měsících zastavilo. Na meziměsíční bázi průmysl jako celek poklesl již třetí měsíc v řadě, což platí i pro zpracovatelský průmysl. Začátek letošního roku byl z pohledu průmyslu opět poměrně příznivý. I nadále platí, že se covidová pandemie se do průmyslové aktivity promítá jen omezeně, a to především prostřednictvím problémů v dodavatelsko-odběratelských řetězcích.
Kladně k růstu průmyslové produkce v lednu přispíval především kovodělný průmysl, chemický průmysl a výroba elektrických zařízení. Pokles produkce naopak zaznamenal potravinářský průmysl včetně výroby nápojů a také odvětví oprav a instalace strojů a zařízení. Pokles produkce se týkal i automobilového průmyslu, který je v úvodu nového roku negativně zasažen prodlevami v subdodávkách.
Předstihové indikátory naznačují, že se průmyslu bude celkem slušně dařit i v nejbližších měsících. Průmyslové podniky však zároveň stále více trápí rostoucí ceny vstupů a prodlevy v dodávkách. Rizikem zůstává hrozba omezení průmyslové činnosti vzhledem k probíhající pandemii, ale pravděpodobnost tohoto scénáře se oproti závěru února přeci jen snížila.
-- Miroslav Novák, Akcenta.CZ
Internet Info
CFOworld
Informační servis pro finanční ředitele.
Copyright © 2020 – 2021 Internet Info DG, a.s. Všechna práva vyhrazena.