Hlavní navigace

10 možných (ekonomických) scénářů v případě Trumpova vítězství (1)

31. 10. 2016

Sdílet

 Autor: Aaz Zys - Fotolia.com
Co kdyby Donald Trump zvítězil? Co když se mu opravdu povede to, co by před 18 měsíci nikdo nepředpovídal? Trump nepochybně doufá v dobrý výsledek. Pojďme se podívat na 10 možných situací, které by po Trumpově vítězství mohly nastat.

1. Propad mexického pesa

 

Je dobře zdokumentováno, že mexické peso se stalo ukazatelem nadějí Donalda Trumpa na vítězství: s každým posunem ve prospěch republikánského kandidáta se projevil odpovídající pokles mexické měny. Když se ve druhém zářijovém týdnu ukázalo, že má Clintonová zápal plic, dostal se kurz USDMXN na naprosté maximum a málem prorazil i hranici 20,0.
Její následné zotavení a výkon v předvolební debatě ve spojení s neschopností Donalda Trumpa vyhnout se jednomu skandálu za druhým (a v 95 % případů jde o skandály vlastní výroby), dostalo kurz na udržitelných 18,50, což je pořád poměrně vysoko nad úrovní z léta 2015, před Trumpovým prohlášením, že hodlá kandidovat za republikány, kdy se pohyboval kolem 15,50.
Trumpův slib vybudovat zeď, která má udržet nelegální imigranty mimo USA, by mohl prospět například mexické firmě na výrobu cementu Cemex SAB i mnoha dalším, jako jsou Granite Construction,Tetra Tech, Caterpillar a Fluor, ale pokud se 9. listopadu Trumpovo vítězství potvrdí, je nutné současně očekávat prudký a přímý pád pesa.
Jak dlouhý a jak hluboký propad to bude, je dnes těžké odhadnout, ale je tu možnost, že kurz krátkodobě prorazí hranici 20,00 a rovnovážný stav najde až za několik měsíců. Stejně jako kurz GBPUSD teprve nyní hledá svou rovnováhu čtyři měsíce poté, co se Britové rozhodli pro odchod z EU, nemůžeme vyloučit podobnou devalvaci pro peso, i když je možné, že návrat k rovnováze bude rychlejší než u britské libry.

 

Pravděpodobnost: Peso se propadne, ale jde jen o to, jak hluboko. Dáváme 8/10 na to, že dosáhne nového maxima a prorazí úroveň 20,0.

 

2. A úkrok doprava

 

Na tom, že velká část Trumpovy obliby je postavena na nejnižším společném jmenovateli – nacionalismu – není samozřejmě nic nového a nemusíte být jaderný fyzik, abyste si spočítali, že v případě jeho vítězství dojde k výraznému posunu amerického politického spektra doprava, což bude mít obrovský dopad na mezinárodní politiku.
Trump s podporou velké části svých příznivců dští oheň na Číňany, Mexičany, Evropany (koneckonců od chvíle, kdy zjistil, co Brexit vlastně znamená, byl jeho zastáncem) i mnoho dalších a jeho posun k patriotismu nabírá na síle.
Vlastně snad neexistuje národ, do kterého by se Trump někdy ostře nepustil, snad jen s podivuhodnou výjimkou Ruska. Na své příznivce používá mantru o „Americe na prvním místě“ a menšiny ve Spojených státech jsou patřičně nervózní z toho, kam by mohla směřovat země založená na imigraci a principu tavicího kotlíku.
Co tento posun vpravo znamená? Přinejmenším můžeme očekávat, že dojde k uplatnění obchodních bariér, které budou určitou formou mexické zdi, a obratu americké zahraniční politiky směrem dovnitř, což nechá volné mezinárodní pole působnosti pro další velké geopolitické hráče, tedy Rusko a Čínu.
A přinejhorším bychom se mohli díky Trumpovu prezidentství stát svědky umíráčku pro OSN. Ačkoli má OSN za sebou pestrou minulost a je často kritizována za korupci a neschopnost, dokázala po většinu posledních 70 let přece jen prošlapat cestu mezi některými nesmiřitelnými nepřáteli.
Ruské pohrdání OSN je až příliš zřejmé a Čína se snaží upevnit svou pozici nejmocnější země jihočínského moře, zatímco OSN se zoufale snaží najít společnou řeč v rámci Bezpečnostní rady. Pokud bude v Bílém domě sedět prezident s podobně pohrdavým přístupem k umění kompromisu a vyjednávání, nebude mít trpělivost se strukturou OSN, která koneckonců představuje základ všeho, proti čemu Trump brojí.
Možná se zdá, že je toto tvrzení přehnané, ale meziválečný kolaps nešťastné Společnosti národů je nebezpečným precedentem. Když vládne protekcionismus, nadnárodní instituce (pozor, EU) se ocitají pod obrovským tlakem.
OSN pravděpodobně dokáže prokulhat i obdobím Trumpova prezidentování. Avšak pokud Trump opravdu zvítězí, bude její účinnost vážně ohrožena.


Pravděpodobnost: Úkrok doprava je v podstatě jistý (9/10), ale oslabená OSN bude kulhat dál. Zrušení OSN vidíme s pravděpodobností 2/10.


3. Yellenová to má spočítané


Guvernérka Fedu Janet Yellenová je v křížové palbě mezi Trumpem a Clintonovou a Trump jasně vyslovil názor, že Fed byl využit jako politický nástroj současné vlády.
Poměrně nevýrazné vystupování Yellenové by samo o sobě mohlo Clintonové i Trumpovi stačit k tomu, aby se na ní v roce 2018, kdy skončí její funkční období, zaměřili, ale už teď je jasné, že se Trump pokusí se jí v prvním příhodném okamžiku zbavit.
Je také vysoce pravděpodobné, že Trump bude chtít omezit i celý Fed, který se projevil jako vhodný (někdy i zaslouženě) obětní beránek za problémy, které se týkají samotné voličské základny republikánského kandidáta. Neschopnost Fedu účinně se vypořádat s dopady globální finanční krize a podpora kapitálové bubliny, která problémy skutečné ekonomiky nevyřešila, vystavily instituci útokům ze všech stran politického spektra, nejvíc však ze segmentu pravice, který využívá podněcování nespokojenosti a hněvu.


Pravděpodobnost: 10/10, pokud Trump projde dveřmi do Bílého domu.

 

4. Odchod Itálie


Porovnávat italské referendum, které proběhne 4. prosince, s Brexitem, je možná velké zjednodušení už proto, že v Itálii jde o reformu ústavy a ne o přímou volbu o členství v Unii.
Případná prohra premiéra Matteo Renziho, který je zastáncem volby „Ano“, však každopádně bude velkou ránou pro příznivce EU a téměř jistě povede k jeho odstoupení, dalšímu kroku směrem k extremistům a celkovému útoku na myšlenku nadnárodního státu, která Evropu ovládá od roku 1945 a má svou konečnou podobu právě v EU a společné měně.
Porážka Renziho by téměř jistě vedla k dalším volbám a tedy příležitosti pro italské populistické Hnutí pěti hvězd získat na nacionalistické frontě rozhodující vliv.
Trumpovo vítězství posílí protivládní nálady a dál otevře dveře, které tvrdí, že možné je všechno. Renziho prohra by po Brexitu byla dominovým efektem a znamenala by další tlak na Brusel, který už se teď snaží vyřešit případ jednoho zlobivého děcka v koutě.
Představa, že by měl na práci dva takové, je pro Donalda Tuska až příliš strašlivá a proto se bude modlit za Renziho vítězství. A toto vítězství bude pravděpodobnější, pokud nezvítězí Trump.


Pravděpodobnost: 7/10, pokud Trump vyhraje, ale jen 3/10, pokud vyhraje Clintonová. Není to propojeno nezvratně, ale každopádně situace podporuje protivládní nálady.

 

5. Polarizace médií

 

Tento bod je ve skutečnosti méně o omezování tisku a více o prazvláštní polarizaci v USA, která vede k tomu, že voliči vyhledávají pouze „své zprávy“ na kanálech, které vyhovují jejich názorům a bohužel i předsudkům.
Příkladem může být Fox News, stanice, která je známá tím, že se vydává směrem, který propaguje i Trump. Není důvod naznačovat, že by se to v případě Trumpa jako prezidenta změnilo, spíše bychom se dočkali dalších extrémů. A logické vyústění tohoto procesu je, že i druhá strana se bude snažit udržet krok s extremistickými vyjádřeními.
Není tedy divu, že diváci sledují dění ve Spojených státech s notnou dávkou údivu a unaveným potřásáním hlavou. Země, která kdysi nabízela tolik, pokud jde o svobodu slova, se v mnoha ohledech stává parodií komunistického státu. Ano svoboda na papíře stále existuje, ale vedoucí médií, zřejmě na popud jejich bohatých vlastníků, propagují linii, která je velice v souladu se sdělením jejich strany, stejně jako se například od tiskové agentury Nová Čína očekává soulad s vládou v Pekingu. Smutná doba.


Pravděpodobnost: Už k tomu dochází a je pravděpodobné, že ať vyhraje kdokoli, bude to ještě horší.

Autor je šéfredaktorem v Saxo Bank

Cloud22