Hlavní navigace

Adresa na virtuálním sídle může představovat zvýšené obchodní riziko

30. 3. 2016

Sdílet

 Autor: © OutStyle - Fotolia.com
Firma s adresou na virtuálním sídle může v rámci podnikatelských aktivit představovat zvýšené obchodní riziko. Podíl nespolehlivých plátců DPH, kteří mají registrované sídlo na virtuální adrese, zcela zásadně převyšuje celorepublikový průměr.

Statistiky zveřejnila poradenská společnost Bisnode, která se zabývá poskytováním ekonomických informací o firmách.

Mezi společnostmi s ručením omezeným, které jsou hlášeny k platbě DPH, bylo ke konci února podle výpočtů Bisnode 1,79 % (3.321) nespolehlivých plátců DPH a v případě akciových společností 0,72 % (101) subjektů. „Tyto hodnoty jednoznačně kontrastují s podíly nespolehlivých plátců DPH, kteří mají sídlo na virtuálních adresách. V tomto kontextu lze virtuální sídla označit jako líhně nespolehlivých plátců DPH, protože jejich podíl se v mnoha případech pohybuje v desítkách procent, což je vysoko nad celorepublikovým průměrem,“ říká analytička Bisnode Petra Štěpánová.

 

Tabulku vede mostecká virtuální adresa (Starý Most 336, Most) s 73% podílem nespolehlivých plátců DPH (42 nespolehlivých plátců z celkového počtu 65 tam registrovaných plátců DPH). S výraznějším odstupem následují dvě pražské adresy, kde je každá druhá firma nespolehlivým plátcem DPH. Absolutním rekordmanem je adresa Jaurisova 515/4, Praha-Michle. Zde sídlí celkem 110 nespolehlivých plátců DPH z 437 registrovaných - nespolehlivá je tedy každá čtvrtá.

top100

 

„Z pohledu těchto statistik jsou zpřísňující se podmínky pro firmy na virtuálních adresách jednoznačně opodstatněné a ubírají se správným směrem,“ dodala Petra Štěpánová.