Hlavní navigace

Andrej Babiš navštívil CFO Club: „V roce 2017 bychom měli začít masivně investovat“

13. 6. 2014

Sdílet

Letošní program setkání členů Klubu finančních ředitelů pokračoval ve středu 11. června v prostorách AUREOLE Fusion Restaurant & Lounge v pražské City Tower, a to diskusním setkáním na téma "Strategie a cíle ČR v oblasti financování". Hostem večera byl Andrej Babiš, první místopředseda vlády pro ekonomiku a ministr financí. Diskusi moderoval a hosty večerem provedl Dean Brabec, prezident Klubu finančních ředitelů a Managing Partner CEE společnosti Arthur D. Little.

Členové klubu diskutovali s Andrejem Babišem o jeho motivech pro vstup do politiky, o organizaci a stavu státní správy, řízení a výkonnosti státem vlastněných podniků, struktuře státního rozpočtu, využívání evropských fondů a o možnosti zavedení eura v České republice. Zajímavý byl už samotný úvod setkání, kdy ministr popsal své motivy a cestu na „vrchol“. Paradoxní je, že tvrdí, že nikdy nechtěl být politikem. „Když jsem viděl, že situace začíná připomínat staré časy, kdy jsme všichni nadávali na všechno, ale opatrně, rozhodl jsem se, že s tím zkusím něco udělat,“ odpověděl Andrej Babiš na dotaz Deana Brabce, co ho vedlo ke vstupu do politiky. Založil tedy hnutí, které chtěl koncipovat jako občanské hnutí pro budoucnost, našel členy, ale nenašel lídra a musel se jím stát on. Poté přišel volební úspěch, a jelikož „nebyli lidi“, musel se stát ministrem. „Ministerstvo řídím stejně, jak jsem řídil firmu,“ prohlásil a přiznal, že občas to není snadné.

 

CFO Club 11. 6. 2014

 Zleva na fotografii: Patrik Choleva, člen Rady Klubu finančních ředitelů, místopředseda představenstva a finanční ředitel společnosti Skanska, Martin Novák, člen Rady Klubu finančních ředitelů, člen představenstva a ředitel divize finance ve spol. ČEZ, Andrej Babiš, první místopředseda vlády ČR pro ekonomiku a ministr financí, Dean Brabec, prezident Klubu finančních ředitelů, Managing Partner CEE, Arthur D. Little, Aleš Barabas, viceprezident Klubu finančních ředitelů a člen představenstva UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia. 

 

Fungování finančních úřadů se musí zlepšit 

Místopředseda vlády pro ekonomiku Andrej Babiš se netajil svým názorem na fungování veřejné správy. Systém je prý zatížen množstvím byrokracie a složitých procesů, díky nimž je pak těžkopádný a málo funkční. Dnes vidí, že skutečnost předčila jeho očekávání, fungování většiny složek státní správy je ve velmi špatném stavu a nebude jednoduché to změnit. Jako ministr financí se hodlá zaměřit na zlepšení fungování finančních úřadů, celní správy i úřadů práce. Ministerstvo chce zavést tzv. kontrolní výkaz DPH s účinností od 1. 1. 2016 a elektronický výkaz tržeb s účinností od 1. 1. 2017, které by v daňové oblasti měly leccos zlepšit. Podle ministra Babiše stát naplní svoji roli v oblasti výkonu akcionářských práv ve státních firmách. Ministerstvo v nich udělalo bilanci a zjistilo existenci finančního potenciálu ve výši cca 30 miliard korun, který by se měl využít. Do budoucna bude potřeba řešit také systém centrálního nákupu státní správy, oblast IT, systém evidence nemovitostí CRAB, outsourcing služeb a řadu dalších oblastí.

 

Chceme investovat do dopravní infrastruktury 

Co se týče priorit, Andrej Babiš v roce 2017 předpokládá nárůst investic směřovaných především na dobudování páteřní dálniční sítě a celkovou dopravní síť. „Od roku 2010 se vůbec neinvestovalo. Infrastruktura je ve špatném stavu, nemáme dobudovánu dálniční síť, v oblasti železniční dopravy jsou také rezervy. Chybí propojení některých regionů, což omezuje migraci pracovních sil a odrazuje investory,“ prohlásil. Prostřednictvím agentury Czech Invest chce také podpořit fungování firem a chtěl by prosadit celostátní působnost finančních úřadů. V oblasti financí by se podle něj mělo více pracovat s masou dluhu pro část cash-flow státu. Zaměřit by se chtěl i na řízení státních podniků, zejména prostřednictvím výkonu akcionářských práv, zvažuje i možnost vstupu na burzovní trh. Přítomné CFO jistě potěšila zpráva, že ministr nechce měnit daňovou politiku, která by se dotkla firem a podniků.

 

Euro pro mě není téma 

Podle Andreje Babiše nám chybí strategie, na co bychom se v rámci evropské politiky chtěli zaměřit. Česká republika je nejhorší v čerpání evropských fondů, a to by se mělo podle něj zlepšit. Další rezervy, tedy oblast ke zlepšení, vidí na poli vědy a výzkumu. Co se týká přijetí eura, ministr ho vidí jako geopolitickou záležitost, nikoliv ekonomickou potřebu. „Nevidím důvod, proč bychom měli mít euro,  nemáme na to ani rozpočet. Jeho přijetí by si vyžádalo strukturální deficit ve výši 60 miliard korun. Euro by bylo sice hezké, ale aktuálně pro mě není tématem,“ prohlásil.

 

Program CFO Clubu v červnu a srpnu 2014

Netradiční setkání nazvané „Jak vaří nejlepší CFO a nejlepší čeští kuchaři“proběhne 18. června 2014 v AvantGarde Restaurant & Café v Praze 6. Finanční ředitelé budou moci pod vedením zkušených šéfkuchařů vyzkoušet přípravu některých specialit.  

Diskusní setkání 20. srpna 2014 na téma „Jak se vypořádat s narůstajícím psychologickým tlakem“ se bude konat opět v AUREOLE Fusion Restaurant & Lounge v Praze 4.

 

soutez_casestudy

 

 

Byl pro vás článek přínosný?