Hlavní navigace

Bez kvót bude podíl žen ve vedení firem stoupat jen pomalu

12. 1. 2012

Sdílet

Na dvanáct mužů ve vedení největších českých firem připadá jen jedna žena, za Evropou mírně zaostáváme, čtyřicetiprocentní kvóta začala kromě Norska platit už i ve Francii a musí tam být splněna do roku 2016.

Podíl manažerek ve vedení firem je v Česku i v dalších zemích Evropské unie stále výrazně menší, než podíl žen v celé společnosti. Podle nejnovějších, dnes zveřejněných statistik Deloitte Corporate Governance Centra působí ve statutárních orgánech stovky největších českých firem jen 7,6 % žen. To je přibližně stejně jako v Německu (8,2 %), zároveň však méně, než činí průměr v celé Evropské unii (12 %). Ze zemí mimo EU vede Norsko (35,6 %), kde platí povinné kvóty na zastoupení žen v představenstvech společností.

 

Evropská komise si na ženy posvítí... 

„Evropská komise se v nejbližších měsících chystá projednávat regulační opatření v oblasti přítomnosti žen ve vedoucích orgánech společností. Ženy by tak mohly zastávat až třicet procent všech pozic ve vedení firem kótovaných na burze. Dokonce vyšší čtyřicetiprocentní kvóta začala kromě Norska platit už i ve Francii a musí tam být splněna do roku 2016. Zatímco podobná legislativní opatření začaly přijímat i další evropské země, v Česku se zatím nic podobného nechystá. Zavedení kvót odmítají firmy a ani politická reprezentace na ně netlačí,“ řekl Jan Spáčil, partner advokátní kanceláře Ambruz & Dark/Deloitte Legal, který vede Deloitte Corporate Governance Centrum Česká republika. 

Jak dále vyplývá ze statistik Deloitte, o něco příznivější poměr k ženám je u dozorčích orgánů stovky největších českých společností, kde zasedá 13,2 % žen. Funkci prokuristky zastává dokonce 22 % žen. Podle odborníků bude nyní další vývoj v managementu největších českých firem záviset právě na tom, jak se Evropská komise dohodne na povinných kvótách a jestli budou platné i pro české firmy.

 

Muži si musí uvědomit, že... 

„Bez kvót podíl žen ve vedení firem bude stoupat jen velmi pozvolna. Otázkou je, zda je to špatně. Angažování žen v top managementu firmy by vždy mělo záviset na rozhodnutí konkrétní firmy a nemělo by podléhat jakékoliv snaze o regulaci zvenčí. Prosadit se do managementu firmy je pro ženu určitě těžší, zároveň pokud chce dosáhnout úspěchu, má otevřený prostor. Sama jsem se nikdy v tomto ohledu necítila být muži jakkoliv diskriminována,“ dodává partnerka společnosti Deloitte Diana Rádl Rogerová. 

„Myslím, že daleko podstatnější než uměle stanovená kvóta pro ženy je, aby si jinak mužský management firmy uvědomoval pozitiva toho rozdílného, co ženy do vedení firmy přinášejí. I některé ženy vnímají takovéto kvóty jako nedůstojné,“ dodává Jan Spáčil.

 

Ženy ve vedení firem: 

ČR

7, 6 %

Norsko

35,6 %

Španělsko

9,2 %

Nizozemí

9,2 %

Itálie

6,2 %

Německo

8,2 %

Francie

12,7 %

Kanada

12,9 %

Austrálie

11,2 %

Belgie

7,7 %

Čína

8,1 %

Hongkong

8,6 %

USA

15,7 %

Singapur

6,4 %

 

 

 

Zdroj: Deloitte