Hlavní navigace

Bilance zahraničního obchodu i na začátku letošního roku skončila vyšším přebytkem

9. 3. 2015

Sdílet

 Autor: © Ivan Kruk - Fotolia.com
Pomohlo tomu snížení deficitu bilance minerálních paliv o 7,2 mld. Kč, komentuje situaci Otto Daněk, místopředseda Asociace exportérů.

Podle dnes zveřejněných čísel skončila v lednu bilance zahraničního obchodu v národním pojetí v běžných cenách přebytkem 17,3 mld. Kč, který byl meziročně o 1,8 mld. Kč vyšší. Vývoz se meziročně zvýšil o 4,9% (na 263,4 mld. Kč) a dovoz o 4,5% (na 246,1 mld. Kč).

 

Na relativně dobrých číslech se výrazně podepsalo snížení deficitu bilance minerálních paliv o více než 7 mld. Kč. Toto snížení bylo dáno především výrazným poklesem ceny ropy, z čehož Česká republika, jako čistý dovozce této suroviny, těží. Naopak se méně dařilo již tradičně silnému odvětví strojů a dopravních prostředků. Přebytek zde klesl o 4,1 mld. Kč.

 

Při pohledu na regionální členění je zřejmé, že se českým exportérům daří prosazovat se na trzích zemí EU. V prvním měsíci roku dokázali zvýšit přebytek v meziročním srovnání o 8,9 mld. Kč na celkových 63,8 mld. Kč. Se státy mimo EU se schodek snížit nepodařilo, naopak došlo k jeho zvýšení o 6,5 mld. Kč na celkových 44,9 mld. Kč. Svůj podíl na tom má i poměrně výrazné oslabení koruny vůči dolaru.

Byl pro vás článek přínosný?