Hlavní navigace

Bill Gates tvrdí, že do roku 2035 nebudou na planetě skoro žádné chudé země. Není to úplná hloupost?

23. 1. 2014

Sdílet

 Autor: © PinkShot - Fotolia.com
Už po druhé světové válce přišli nositelé Nobelovy ceny za ekonomii s teorií, že zaostalé ekonomiky budou na svobodných trzích konvergovat do bodu, kdy doženou ekonomiky nejvyspělejší. Praxe ukázala, že nic takového nenastalo. Sečteno a podtrženo, Davos letos opět nic nevyřeší.

Vladimír PikoraZačalo nám každoroční šílenství kolem setkání na Světovém ekonomického fóru ve švýcarském Davosu. Velmi připomíná ples v Opeře. Zatímco na plese se dámy snaží prodat své velké výstřihy, v Davosu se pánové snaží prodat své velké myšlenky. Zítra nás čeká vystoupení Billa Gatese; už se těším, protože asi bude velmi optimistický. Dnes totiž ve své výroční zprávě napsal, že si troufne na předpověď, že do roku 2035 na planetě nebudou skoro žádné chudé země. Je to možné? Není to náhodou úplná hloupost? Samozřejmě vždy záleží na tom, co to je „chudá země“. Chudoba je vnímaná subjektivně. Z pohledu Římanů už dnes asi úplně chudé země neexistují. Například my budeme mít asi vždy pocit, že jsme špatně placení proti Němcům, ačkoli budeme asi vždy lépe placeni než v rovníkové Africe.

 

Jako kdyby Evropa už ani neexistovala, ve Škodě se mluví o Asii...

V každém případě je pravda, že se situace rozvojových zemí zlepšuje. Jednak vidíme růst jejich HDP, jednak vidíme, i že se ekonomiky hmatatelně mění. Například dnes v Davosu šéf hotelového řetězce Marriott oznámil, že otevře nový luxusní hotel ve Rwandě. A rozvojový svět má dopad i na nás. Celých 500 největších evropských firem dnes generuje už třetinu tržeb na jeho trzích. To je skoro třikrát tolik co před patnácti lety. A kdykoli mluvím s někým ze Škody Auto a bavíme se o budoucnosti, všichni už mluví jen o Asii, jako kdyby Evropa ani neexistovala.

 

BRIC už investory nudí
Ale ani s naším dobíháním bohatých to nebude tak horké. Už po druhé světové válce přišli nositelé Nobelovy ceny za ekonomii s teorií, že zaostalé ekonomiky budou na svobodných trzích konvergovat do bodu, kdy doženou ekonomiky nejvyspělejší. Praxe ukázala, že nic takového nenastalo. Zastánci teorie to mohou svalit na špatné politiky rozvíjejících se vlád. Zatímco Světová banka tento týden zvýšila odhad růstu globální ekonomiky z 2,4 % v roce 2013 na 3,2 % v roce 2014, u rozvíjejících se ekonomik naopak snížila odhad z 5,6 % na 5,3 %. Pro tenhle odhad je klíčové, že Čína ochlazuje svou ekonomiku. Rozvíjející se ekonomiky bude také dusit, že z nich už odtéká kapitál do rozvinutých ekonomik. Doba, kdy všichni investovali v těchto ekonomikách kvůli rekordně nízkým úrokovým sazbám v USA a kvůli tomu, že peníze „nic“ nenesou, končí. Navíc podle nedávného průzkumu mezi velkými firmami hodlá 60 % hráčů přesunout své investice ze zemí skupiny BRIC na jiné, rychleji rostoucí trhy. Sečteno a podtrženo, Davos letos opět nic nevyřeší. Kdo si myslí, že v roce 2035 nebudou chudé země, může mít pravdu, jen pokud si definici chudé země nastaví měkce a bude mezi „bohatství“ započítávat hlavně počet mobilních telefonů na hlavu.

 

Nepatrné posílení dolaru, Německo posiluje

Dolar dnes k euru výrazně oslabil. Bylo to dáno tím, že vyšla statistika PMI, která vykreslila Německo ve velmi dobrých barvách. Francie podle dat sice klesá, ale méně, než se čekalo. Z většího nadhledu se nic nemění. Během měsíce to vidím na stagnaci až nepatrné posílení dolaru.
Zajímavý je dnes vývoj švýcarského franku. Ten posílil k dolaru, a kdyby nebylo centrální banky, nejspíš by posílil i k euru. Důvodem je, že Švýcaři zvýšili požadavky na kapitál bank poskytující hypotéky. Švýcaři tak v ekonomice přitáhli měnové podmínky, aniž by zvýšili úrokové sazby. Efekt je to však podobný a trh na něj také tak reaguje. Měnové války tím pokračují. Vymýšlí se jen stále lepší zbraně.
Mnozí k tak sofistikovaným zbraním ale ještě nepřešli. Kanadský dolar dnes oslabil na 4,5leté minimum poté, co centrální banka proti kanadské měně slovně intervenovala, aby podpořila export. I zde se snaží na úkor cizí země pomoci domácí ekonomice. Koruna mezitím stagnuje. Zcela ignoruje zprávu, že prezident 29. ledna jmenuje novou vládu. Podle technických indikátorů to přitom v nejbližší budoucnosti vypadá na další stagnaci.

 

CS24

 

Autor je hlavní ekonom ve společnosti Next Finance s.r.o.

Byl pro vás článek přínosný?