Hlavní navigace

Bleskový průzkum Česko-německé obchodní a průmyslové komory ke kurzarbeit: souhlas, ale s výhradami

26. 11. 2014

Sdílet

Sedmdesát procent dotázaných členských firem by využilo kurzarbeit, kterou schválil 3. listopadu Sobotkův kabinet. To vyplývá z bleskového průzkumu Česko-německé obchodní a průmyslové komory (ČNOPK). Průzkumu na téma kurzarbeit se zúčastnilo 50 členů ČNOPK. Polovina dotázaných si myslí, že vládní návrh kurzarbeit „v podstatě“ odpovídá potřebám podniků, téměř 40 procent s ním souhlasí „se značnými výhradami“ a jedna desetina je toho názoru, že tento model „vůbec neodpovídá“ potřebám firem.

Podle schválených základních parametrů kurzarbeit obdrží zaměstnanci po dobu šesti měsíců 70 procent své průměrné mzdy, 50 procent bude hradit zaměstnavatel a 20 procent stát. Vláda by rozhodovala formou nařízení o tom, kdy nastane situace pro zavedení kurzarbeit a čerpání státní podpory. Žádosti budou shromažďovat úřady práce a vláda pak bude posuzovat každou žádost jednotlivě.

Tento model kurzarbeit by využilo 70 procent členských firem ČNOPK, které se na průzkumu podílely. 51 procent je toho názoru, že vládní návrh „v podstatě“ odpovídá potřebám firem, 39 procent si to myslí pouze „se značnými výhradami“. Téměř tři čtvrtiny dotázaných spatřují problém v tom, že o době, kdy je možné zavést kurzarbeit a čerpat státní podporu, rozhoduje vláda. Pro každou druhou firmu je problematické i to, že stát hradí 20 procent a zaměstnavatel 50 procent mzdy a že stát chce rozhodovat o každé žádosti jednotlivě.

 

Prezident Rudolf Fischer komentuje

„Kurzarbeit je důležitým nástrojem pro zajištění pracovních míst a udržení kvalifikovaných pracovníků ve firmě v době krize. Základní parametry kurzarbeit, jak je schválila vláda, jsou přijímány našimi členy, kteří se zúčastnili průzkumu, kladně. Nelze ale opomenout jejich výhrady týkající se především role státu. Mnoho z nich například požaduje zohlednění rozdílů mezi jednotlivými branžemi a regiony při rozhodování vlády o tom, kdy nastala doba pro kurzarbeit,“ dodává k výsledkům průzkumu Rudolf Fischer, prezident ČNOPK.

Kurzarbeit se státní podporou musí ještě v příštích měsících schválit obě komory parlamentu a prezident ČR.

 

CS24

Poznámka redakce: V CFO Worldu užíváme pro kurzarbeit - ve shodě s původním německým pojmem - na rozdíl od ostatních médií ženského rodu.

 

Byl pro vás článek přínosný?