Hlavní navigace

Boom! Ekonomika USA vzrostla druhém kvartále o 2,5 %

29. 8. 2013

Sdílet

 Autor: © Minerva Studio - Fotolia.com
Dnešní zpřesněná čísla nahrávají očekávání, že Fed brzo ukončí program vykupování dluhopisů, kterým pumpuje do ekonomiky peníze.

A je tu, na co se čekalo. Prakticky po celém světě. V USA zpřesnili data o růstu ekonomiky. Podle této dnes zveřejněné revize nerostla ekonomika ve druhém kvartále o 1,7 %, jak se původně tvrdilo, ale hned o 2,5 %. Může za to export. A tak rychlý růst finanční trh tedy vskutku nečekal.

 

Popularitu má ten názor, který přijde jako poslední
O růst tu ale jde až na druhém místě. Čísla o růstu jsou důležitá ne kvůli číslům o růstu, ale protože jsou považována za vodítko, co udělá americká centrální banka Fed. A co udělá americká centrální banka je zase vodítkem k tomu, kam půjdou akcie, dluhopisy, dolar, ropa… zkrátka vše, co na trhu něco stojí. No a dnešní zpřesněná čísla nahrávají očekávání, že Fed brzo ukončí program vykupování dluhopisů, kterým pumpuje do ekonomiky peníze. Pravda, proti tomu zásadně mluví poslední rychlý růst hypotečních úrokových sazeb. Ty v USA nečekají a už v sobě zrcadlí očekávaný růst úroků. Mnoho lidí z toho usuzuje, že by v USA mohlo opět dojít k otřesu na realitním trhu, a proto před ukončením pumpování peněz do ekonomiky centrální banku varují. Jenomže větší popularitu vždy má ten názor, který přijde jako poslední. A to je aktuálně předpoklad, že Fed svou politiku skončí. (I když popravdě stále není nic jasného.)

Půjde euro do květinek?

V každém případě dolar k euru už posiluje. Z ranních hodnot kolem 1,334 se kurz posunul na odpoledních 1,324 USD/EUR. Dolar je tak nyní skoro o cent silnější než jeho dvacetidenní průměr. O dalším očekávaném posílení dolaru svědčí množství uzavřených spekulativních opcí, které nám hlásí náš agent N. Dokonce rozdíl mezi množstvím opcí na právo prodat euro za dolary a opcí na právo nakoupit euro za dolary roste na rekord. V očekávání, že půjde euro do květinek, chce kdekdo vlastnit (opční) právo prodat euro za stávající kurz.

 

Zabila dvě mouchy jednou ranou

Ve prospěch dolaru koneckonců – jak už víme – mluví i předvolební kampaň v Německu, která byla dosud nudná, ale začíná být den ode dne zajímavější, protože se opozici „konečně“ podařilo vytáhnout Řecko jako předvolební kartu. Stávající kancléřka pochopila, že už nemůže dále mlžit a pokud chce být důvěryhodná, musí kápnout božskou, co si myslí o Řecku. I stalo se, že na náměstí pronesla: „Kancléř Schröder přijal Řecko a oslabil pakt stability. Obě rozhodnutí byla z principu špatná a byl to začátek našich současných problémů.“ Takže zabila dvě mouchy jednou ranou. Hodila problém na opoziční SPD a zároveň přiznala, co ví každý. Ovšem, čím víc se bude v Německu mluvit o Řecku, tím hůř pro euro. Poroste nervozita. Stále proto z většího nadhledu očekáváme posílení dolaru.

Koruna v bahnech

Koruna po většinu dne stagnuje. Na korunu se musíme dívat z většího nadhledu. Tam už je nějaký pohyb vidět. Aktuální kurz je o necelých deset haléřů silnější než dvacetidenní průměr a je skoro o 35 haléřů silnější než před měsícem. To už je hodně. Na tom vidíme, jak trh v posledním měsíci přehodnotil pohled na Evropu, kterou už nevnímá tak rizikově. Posílení koruny ale zároveň ukazuje, že voleb se trh rozhodně nebojí. Naprosto je ignoruje. Vůbec se jim nedivím. Jedni založili program na negaci druhých a druzí na tom, že udělají to, co už dávno slíbili a dosud to neudělali. Zdá se tak, že po volbách budeme přesně tam, kde před nimi. A proto koruna nereaguje a asi ani reagovat nebude. Technické indikátory dávají krátkodobě koruně ještě prostor k oslabení, zatímco dlouhodobě naopak k posílení.
 

Autor je hlavní ekonom ve společnosti Next Finance

 

Byl pro vás článek přínosný?