Hlavní navigace

Březnový konjunkturní průzkum: zaváhání u firem i spotřebitelů

24. 3. 2010

Sdílet

Aktuální komentář Českého statistického úřadu k datům zveřejněným dnes, 24. března.

Zatímco oživení světové ekonomiky v letošním prvním čtvrtletí pokračuje a také globální JPMorgan index nákupních manažerů sestavovaný společností Markit byl podle posledních dat nejvyšší od října 2009, pro evropské země je typický široký rozptyl budoucích očekávání. Prudce stoupá dynamika produkce v Německu, Francii a v Nizozemsku v doprovodu s vysokými očekávání nákupních manažerů. Kontrastuje však s oslabováním v periferních zemích eurozóny. Brzdí i březnová data o důvěře v České republice – očekávání firem i spotřebitelů poklesla. Logicky se tak březnový souhrnný index po čtyřměsíčním růstu snížil. 

Drahomíra DubskáZakázky rostou…a lidé odcházejí 

V eurozóně a zejména ve Velké Británii prudce roste index nákupních manažerů sledující exportní objednávky. V ČR sice také – zakázky na zboží objednávané zahraničními partnery (zatím pouze podle údajů za leden) rostou, ovšem poptávku stále pokládají za problém více než dvě třetiny firem v průmyslu a ve službách třetina až čtvrtina. Dále snižovat počet pracovníků má v úmyslu 23 % firem v průmyslu a 26 % ve stavebnictví.

A lidé? Pro příštích dvanáct měsíců očekávají, že se jejich finanční situace mírně zlepší, ekonomika má být podle nich naopak v horší kondici než dnes. Pesimismus převážil v hodnocení trhu práce – respondenti čekají opět růst nezaměstnanosti, na rozdíl od února, kdy uváděli, že nezaměstnanost klesne. Snížil i podíl těch, kdo mají v úmyslu spořit. Spotřebitelé jsou tedy spíše dezorientovaní. Přestože je ve srovnání s depresivní náladou z loňského března jejich důvěra vyšší, pozitivního prosincového sentimentu ani zdaleka nedosahuje. 

Zpráva je jasná – venku z toho nejsme.

 

Autorka je analytička Českého statistického úřadu

 

Cloud23

Text informace o březnovém konjunkturním průzkumu vydané dnes v 9 hodin lze nalézt na stránkách Českého statistického úřadu.