Hlavní navigace

BSA spustila další kolo náboru placených „lovců“ pirátů, tentokrát přes Facebook

15. 4. 2015

Sdílet

 Autor: © webdata - Fotolia.com
BSA vyplácí 10procentní podíl z celkové výše odškodnění. Ti, kteří přinesou důkazy o nelegálním užívání softwaru, tak údajně mohou na odměnách získat přes miliardu korun.

The Software Alliance (BSA) na Facebooku spustila kampaň na nábor placených „lovců pirátů“. „Vyplácíme 10procentní podíl ze zaplaceného odškodnění, a to ve výši až 300 tisíc korun. Odměnu oznamovatel obdrží až v okamžiku úspěšného vyřešení případu, tedy zaplacení náhrady škody,“ říká Jan Hlaváč, zástupce BSA, která sdružuje významné výrobce softwaru, například firmy Adobe, Autodesk nebo Microsoft.

 

Kampaň vychází z konceptu odměn pro oznamovatele korupce. Jejím cílem je získat více informací o firmách užívající nelicencovaný software v řádech stovek tisíc až milionů korun. „Chceme se dostat k velkým případům pirátství, k firmám, jež bezostyšně vydělávají peníze na kradeném softwaru,“ vysvětluje Jan Hlaváč. Odměny mají motivovat oznamovatele ke spolupráci při dokazování trestné činnosti. „Kompenzují také čas a úsilí, které věnuje oznamovatel spolupráci na řešení případů pirátství, tedy při odhalování a prokazování porušování autorského práva k softwaru,“ dodává Jan Hlaváč.

 

BSA tvrdí, že obdobný protipirátský program již úspěšně provozuje ve Velké Británii, Švédsku, v USA, Jižní Africe a nově i v Německu.

 

Udavači prý mohou na odměnách získat přes miliardu korun

 

Oznamovatelé, které BSA označuje jako „lovce pirátů“, mohou celkem získat miliardu korun. Jak k tomu číslu BSA došla? Podle ní je téměř každý třetí program je nelicencovaný a softwarové firmy tím přicházejí ročně o tržby v hodnotě 3,6 miliardy korun. Poškození výrobci softwaru mohou požadovat odškodnění až ve výši trojnásobku původní ceny softwaru - a z toho deset procent je právě ta miliarda. Ovšem miliarda by to byla, kdyby byly oznámeny všechny případy, kdyby se všechny oznámené případy dostaly před soud a nakonec kdyby soud skutečně přiřknul o odškodnění ve výši trojnásobku škody.

 

Těch kdyby je skutečně hodně. Ve spoustě zemí je třeba prokázat reálnou obchodní újmu, a tak třeba není možné třeba stíhat pirátské používání třeba Windows 98, protože jejich obchodní hodnota je dnes prakticky nulová. K podobnému stanovisku, tedy že obchodní újmu je potřeba prokázat, dospěly už nejednou i české soudy.

CS24

 

Odměna oznamovatelům není nová ani u nás. Česká BSA odstartovala pilotní program v roce 2013 a uvádí, že získává v průměru několik oznámení týdně. Tímto tempem se ovšem na všechy piráty ani náhodou nedostane, když uvážíme, že jen ve firemním sektoru využívá nelegální software 34% z nich.

Byl pro vás článek přínosný?