Hlavní navigace

CBRE: Nová vlna zájmu zahraničních investorů o Českou republiku

30. 7. 2014

Sdílet

 Autor: © rostizna - Fotolia.com
Nejčastěji zvažované lokality pro investory jsou ČR, Polsko, Rumunsko a Turecko. Oblíbenou lokalitou je Plzeňský kraj (strategická pozice) – Panattoni Park Stříbro získal ocenění Podnikatelská nemovitost roku agentury CzechInvest a Sdružení AFI. Budoucnost představuje Karlovarský kraj. Steelcase, americký výrobce a světová jednička v kancelářském nábytku přesouvá výrobu z Německa do ČR.

Evropský industriální trh zažívá novou vlnu relokací. Významné, ale i středně velké mezinárodní společnosti hledají příležitost pro přesun výrobních kapacit do střední a východní Evropy. Česká republika nabízí hned několik výhod – výborná poloha uprostřed Evropy, nižší náklady na pracovní sílu, mnoho dobře připravených průmyslových lokalit a také důležitým faktorem je plánované zavedení zvýšené minimální mzdy v Německu.

 

Zvýšená minimální mzda je pro Německo nebezpečná

Společnost Steelcase, americký výrobce kancelářského nábytku a světová jednička ve svém oboru, hledala prostory pro relokaci svého středoevropského závodu a rozhodla se pro Českou republiku díky podrobné investiční analýze, kterou pro Steelcase připravila společnost CBRE. Komplexní cross-border servis představuje unikátní službu na trhu – Steelcase tak čerpal know-how desítek specialistů z různých evropských zemí, kteří na zakázce pracovali od analýzy lokalit přes žádosti o investiční pobídky až po vyjednávání finálních komerčních podmínek s developerem.

„Steelcase nyní přesouvá výrobu z Německa do České republiky. Pro Českou republiku jednoznačně hovořila výhodná poloha poblíž německých hranic a nižší náklady na pracovní sílu,“ komentuje situaci Michal Bezděka, Senior Industrial Agent společnosti CBRE a dodává: „Plánované zavedení poměrně vysoké minimální mzdy v Německu na úrovni téměř 40 000 Kč se ukazuje jako další impuls pro relokace firem na východ.“

 

Budoucnost má Karlovarsko

Nová vlna zájmu zahraničních investorů je trendem, který trh industriálních nemovitostí zažívá v posledních měsících. V České republice probíhá nebo se připravuje výstavba několika dalších projektů. Největší zájem je tradičně o Plzeňský kraj, který láká investory dobrým dálničním napojením na průmyslový jih Německa. Klíčovým faktorem je fakt, že Plzeňsko má fungující developerský trh a dokáže tak nabídnout odpovídající průmyslové nemovitosti. „Plzeňský pracovní trh se ale již pomalu přesycuje a noví investoři tak začínají poptávat i nové lokality. Budoucnost má Karlovarský kraj, především město Cheb, které velice dobře spolupracuje s potenciálními investory. Poptávka je i po Ústeckém kraji, konkrétně po Ústí nad Labem a Teplicích,“ doplňuje Michal Bezděka.

Česká republika patří společně s Polskem, Rumunskem a Tureckem k zemím, o které mají investoři při zvažovaných relokacích největší zájem.

 

Byl pro vás článek přínosný?