Hlavní navigace

Ceny výrobců: Průmyslníci skončili se zlevňováním

16. 9. 2014

Sdílet

 Autor: © Kadmy - Fotolia.com
Ceny farmářů klesly v srpnu oproti loňsku nejméně za poslední tři měsíce, a to o 1 %. Průmyslníci poprvé letos meziročně nezlevnili a jejich ceny byly v průměru stejné jako v minulém roce. Ceny stavebního materiálu pokračovaly v růstu, tržní služby zdražily stejně jako v červenci o 1,4 %. To vše ukázal dnes Český statistický úřad.

Zemědělci zlevnili v srpnu produkci pouze o 1 %, což je druhý nejmenší pokles v letošním roce. O meziročně nižší ceny se postarala rostlinná produkce, která stále v souhrnu klesá zhruba desetiprocentním tempem. Levnější jsou především brambory, čerstvá zelenina a ovoce. Naopak podstatně menší roli již hrají ceny obilovin, které ještě před několika měsíci byly nižší o desítky procent. Především ceny pšenice, které jsou letos relativně stabilní, již meziročně tolik neklesají a vývoj v minulém roce (čili srovnávací základna) pravděpodobně v příštích měsících způsobí, že ceny pšenice začnou meziročně růst. To nicméně nastává v době, kdy je jejich váha v indexu cen farmářů oproti první polovině roku o trochu méně významná.

Průmyslníci s cenami v srpnu meziročně nehýbali. Díky cenám kovů a dopravních prostředků sice zrychlilo zdražování produkce ve zpracovatelském průmyslu, na druhé straně ale stály potraviny, které oproti loňsku zlevnily o 0,5 % (v červenci o 0,1 %). Potravinové výrobky průmyslníci zlevnili teprve podruhé v letošním roce a nejvíce se na tom podílelo menší zdražování mléčných produktů a zmrzliny. Hlavním závažím, které táhne ceny průmyslníků dolů, zůstávají ale ceny elektřiny.

 

 

Autor je makoroekonomický analytik GE Money Bank

cyber23

 

 

Byl pro vás článek přínosný?