Češi si mezi sebou v drobných půjčkách rozpůjčují 11 miliard ročně, stovky miliónů si ale nevrátí

4. 8. 2016

Sdílet

 Autor: © mostafa fawzy - Fotolia.com
Průzkum ČS ukazuje, že 61 % lidí už někdy kamarád nebo známý nevrátil půjčené peníze, většinou se jedná o částky mezi 300 a 500 Kč.

Jedním z druhů nebankovních půjček je půjčování drobných částek do 1 000 Kč mezi přáteli, rodinnými příslušníky nebo kolegy. Jsou obvykle bez úroků, ale mají jedno velké riziko, a to nevrácení peněz. Ročně tak může jít až o stovky miliónů korun. Vyplývá to z průzkumu, který si nechala zpracovat Česká spořitelna společností NMS Market Research. Alespoň několikrát ročně půjčí svým známým menší částku polovina dospělých Čechů, nejčastěji je to mezi 300 a 500 Kč. Více si mezi sebou půjčují mladší lidé, ve věkové skupině 18 – 24 let si alespoň někdy půjčily dvě třetiny respondentů. Malé půjčky mezi známými jsou také běžnější mezi lidmi s vysokoškolským vzděláním a ve větších městech. Podle odhadů České spořitelny se takto rozpůjčuje celkem 11,4 mld. Kč za rok.

 

„Češi si už zvykli na to, že můžou téměř všude zaplatit kartou, a proto s sebou nenosí tolik hotovosti. Drobné půjčky mezi přáteli jsou tedy často řešením situace, kdy chybí hotovost a kartou zaplatit nejde,“ říká Filip Zeman, ředitel digitálního a přímého prodeje České spořitelny. Takové půjčky si lidé obvykle vrací do druhého dne, ne vždy si ale na to dlužník vzpomene. „Víc než polovina lidí v našem průzkumu uvedla, že jim známý někdy peníze nevrátil. A 7 % respondentů nám dokonce řeklo, že se jim to stává v nadpoloviční většině případů. Víme, že pořádek dělá přátele. Proto jsme přišli s mobilní aplikací Friends 24, se kterou můžete zaplatit částku do 1 000 Kč za deset vteřin a bez nutnosti znát číslo účtu,“ doplňuje Zeman.

 

Právě i to, že lidé neznají nebo nemají po ruce číslo účtu protistrany, je často důvodem, proč na vrácení peněz zapomínají. S Friends 24 tenhle problém odpadá, číslo účtu vyplní příjemce platby, a to pouze při prvním kontaktu s aplikací, pak už ho zadávat nemusí. Peníze lze poslat pomocí SMS, emailu, Facebook Messengeru, WhatsApp, Viberu a dalších. Aplikace je zdarma dostupná pro mobilní telefony s operačním systémem Android i iOS. Je určená pro klienty České spořitelny, příjemcem platby mohou být ale i neklienti. Výborně funguje taky v případech, kdy jeden z přátel platí za všechny například lísky do kina nebo útratu v restauraci. Ostatní mu pak částku můžou vrátit bez zbytečného hledání drobných nebo rozměňování. 

bitcoin školení listopad 24

 

Česká spořitelna je tak dalším peněžním ústavem, který umožňuje drobné platby bez nutnosti zadávat kompletní příkaz k úhradě. Například mBanka umožňuje již delší dobu poslat ze svého on-line bankovnictví menší částku třeba na facebookový kontakt; číslo svého účtu pak doplni příjemce, který je o zaslání peněz vyrozuměn.