Hlavní navigace

České firmy posílily v zastoupení mezi největšími v regionu

16. 9. 2010

Sdílet

Celkem 73 českých firem se umístilo mezi pěti stovkami společností s nejvyššími tržbami v regionu střední a jihovýchodní Evropy.

Nejlepším tuzemským zástupcem se stal třetí ČEZ, který předstihl loňského českého leadera Škodu Auto. Podle ukazatele tržní kapitalizace se ČEZ umístil dokonce na první příčce před polskými bankami PKO a Pekao. Vyplývá to z výsledků žebříčku CE TOP 500 společnosti Deloitte.

Nejsilnější pozici v žebříčku si udržely i přes meziroční pokles tržeb petrochemické společnosti – polský PKN Orlen a maďarský MOL. Kromě ČEZ a mladoboleslavské Škody se z českých společností probojovaly do první dvacítky ještě RWE Transgas a Agrofert Holding. Loni se mezi 20 nejsilnějších společností dostaly tři české firmy a v celém žebříčku CE Top 500 měla ČR 69 zástupců.

Zejména ekonomická recese se zřejmě podepsala na tom, že 78 procentům společností v žebříčku ve sledovaném roce meziročně klesly tržby. Celkové tržby českých podniků v žebříčku dosáhly 87,3 miliardy eur, což odpovídá 17 procentům celkových tržeb všech 500 firem ve výši 525,4 miliardy eur.

Z pohledu jednotlivých odvětví byl úspěšný zejména český finanční sektor. ČSOB se umístila mezi bankami na třetím místě, Česká spořitelna byla čtvrtá a Komerční bance patřilo 6. místo. Mezi pojišťovnami v regionu se na druhou příčku vyšplhala Česká pojišťovna, následovaná Kooperativa pojišťovnou. Silné zastoupení měly také české stavební firmy  - Metrostav (2.), Skanska (3.) a Eurovia CS (4.). Automobilová Škoda vede žebříček v odvětví výroby. Mezi společnostmi z oboru telekomunikací, médií a technologií byl na třetím místě výrobce elektroniky Foxconn, který v celkovém žebříčku vystoupal na 22. místo. 

Podrobné tabulky, komentáře a další informace jsou k dispozici na adrese: www.deloitte.com/cetop500

 

Zdroj: Deloitte

 

Cloud22