Hlavní navigace

České manažery frustruje hlavně zbytečná práce. Stres a nedostatek peněz jim vadí méně

11. 1. 2016

Sdílet

 Autor: © olly - Fotolia.com
Jen každý dvacátý manažer je v práci spokojen bez výhrad, ostatním naopak některé věci vadí. Tou hlavní však překvapivě není nedostatečné finanční ohodnocení ani velký stres, nejvíce frustrující je pro ně zbytečná práce.

Aktuální průzkum nadnárodní auditorské a poradenské sítě BDO totiž ukázal, že jim nejvíce vadí nedůležité činnosti a práce, kterou musí dělat za ostatní. Z průzkumu dále vyplynulo, že pracovní stres trápí spíše muže, zatímco nedostatečné finanční ohodnocení více ženy, a také že spousta českých manažerů neumí delegovat úkoly.

 

Věnovat se nedůležitým činnostem a dělat práci za ostatní vadí ze všeho nejvíce téměř 26 % dotázaných manažerů a vedoucích pracovníků. S tím související nedostatek času na vlastní důležité pracovní úkoly je jedním z největších současných nešvarů. „Celou řadu činností přitom skutečně nemusí dělat sami, například jednorázové aktivity a úkoly lze snadno delegovat na podřízené v rámci firmy. Pro větší, komplikovanější či dlouhodobější projekty lze zase využít služeb externích poradenských firem. Ty se dnes dokážou postarat nejen o daně a účetnictví, ale také o personální záležitosti či problematiku dotací z Evropské unie,“ říká Petr Kymlička z auditorské a poradenské sítě BDO.

 

Stres vadí více mužům
Vedle zbytečné práce je pro manažery problematický také stres. Přestože ho většina z nich považuje za nedílnou součást své práce, každý ho zvládá jinak a i zde může dojít k překročení únosné hranice. Právě vysoká míra pracovního tlaku a stresu vadí na práci nejvíce 22 % dotázaných manažerů. Za hlavní problém ho považuje překvapivě více mužů než žen na manažerských pozicích. Zatímco mezi muži ho označila více než čtvrtina z nich, žen výrazně méně, jen necelých 18 %.

 

Peníze až na třetím místě
Průzkum poradenské sítě BDO dále ukázal, že nijak zásadně netrápí většinu českých manažerů ani nedostatečné finanční ohodnocení. Nejvíce si na něj totiž stěžuje jen necelých 18 % dotázaných. V tomto případě se naopak více ozývají ženy než muži. Zatímco nedostatečná finanční odměna trápí v zaměstnání ze všeho nejvíce necelých 15 % mužů, žen-manažerek téměř 21%.

 

Čeští manažeři často neumějí delegovat
Velký objem vlastní důležité práce i celá řada zbytečných pracovních úkolů jsou hlavními faktory, které v případě manažerů stojí také za nedostatkem volného času. Ten vadí na práci ze všeho nejvíce 11 % dotázaných manažerů. „Vysocí manažeři i manažerky chtějí být často u všeho, co se ve firmě děje, a nenacházejí tak prakticky žádný volný čas. Bez něj ale nikdo nedokáže podávat perfektní pracovní výkony donekonečna. Proto patří právě neschopnost delegovat úkoly a uspořádat si práci mezi největší chyby českých manažerů,“ popisuje Petr Kymlička z BDO.

soutez_casestudy

 

Práce baví
Přes veškeré problémy je však potěšující, že radost z práce českým manažerům nechybí. Jen velmi málo z nich se totiž vyjádřilo ve smyslu, že by jejich největší problém tkvěl v tom, že je práce nebaví. Větší části z nich na vlastní práci nejvíce vadí zodpovědnost za podřízené zaměstnance, nemožnost profesního růstu a také špatný pracovní kolektiv (vše 5 %). Cestování naopak považují za nezbytnou součást svého zaměstnání a nevadí jim.

Byl pro vás článek přínosný?