Hlavní navigace

Českému exportu se 1. čtvrtletí dařilo, rekordně jsme vyváželi na německý trh

6. 5. 2014

Sdílet

 Autor: © Franck Boston - Fotolia.com
Podle dnes zveřejněných čísel skončil v březnu zahraniční obchod v národním pojetí přebytkem 23,8 mld. Kč, což představuje meziroční přírůstek o 8,9 mld. Kč.

Vývoz se ve třetím měsíci meziročně zvýšil o 15,6 % (na 274,0 mld. Kč) a dovoz o 12,6 % (na 250,2 mld. Kč). Jen pro doplnění: Podle přeshraniční statistiky vzrostl vývoz v březnu o 17,0 % a dovoz o 12,1 %.

 

V záři německého slunce

Českým exportérům se v letošním roce velmi daří a podle očekávání stoupá poptávka na klíčových trzích. Například do Německa vyvezli v letošním březnu čeští vývozci v meziročním srovnání zboží v celkové hodnotě o 16,8 mld. Kč vyšší, než v roce předešlém, tedy celkem za více než 98 mld. Kč (v přeshraničním pojetí). To je nejvyšší hodnota za posledních devět let. V 1. čtvrtletí dosáhl přebytek obchodní bilance v národním pojetí 50,1 mld. Kč, což představovalo meziroční zvýšení o 16,1 mld. Kč. Od začátku roku stoupl meziročně vývoz o 16,1 % a dovoz o 14,4 %.

 

Krasojízda bude pokračovat

Nadále se tak potvrzuje, že čeští exportéři dokázali zareagovat na zvyšující se poptávku na okolních trzích a dostat své produkty k zákazníkům. V tomto směru se opět nejvíc dařilo automobilovému průmyslu, tradičnímu tahounovi českého exportu. Nelze však nepřipomenout i pozitivní vliv plynoucí z intervence ČNB. Očekáváme, že i druhé čtvrtletí letošního roku bude pro české vývozce příznivé a exportní čísla překročí rekordní hodnoty. 

 

Autor je místopředseda Asociace exportérů

 

 

 

Byl pro vás článek přínosný?