Hlavní navigace

CFO Club diskutoval včera současný a očekávaný vývoj na kapitálových a finančních trzích

9. 6. 2011

Sdílet

Program letošních setkání členů Klubu finančních ředitelů pokračoval ve středu 8. června v pražském Grand Hotelu Bohemia diskusním a společenským večerem zaměřeným především na vývoj na kapitálových a finančních trzích.

V úvodním diskusním panelu vystoupili guvernér České národní banky Miroslav Singer, generální ředitel Prague Stock Exchange Petr Koblic, předseda představenstva společnosti WOOD & COMPANY Jan Sýkora, hlavní ekonom Raiffeisenbank Pavel Mertlík a hlavní ekonomický analytik týdeníku Euro a člen NERV Miroslav Zámečník. Moderátorem večera byl Kamil Ziegler, viceprezident Klubu finančních ředitelů a jednatel a finanční ředitel společnosti PPF Real Estate.

Hlavní ekonom Raiffeisenbank Pavel Mertlík nabídl v úvodním příspěvku především makroekonomický pohled na situaci na světových trzích a popsal i případná rizika spojená s dalším vývojem. Připomněl, že hospodářské oživení trvá již téměř dva roky, přičemž hlavními tahouny růstu jsou investiční a spotřebitelská poptávka Číny a obnovení růstu úvěrů domácnostem ve Spojených státech. Rizika vidí především v možném přehřátí bankovního sektoru v Číně, evropském nepoučení se ze zkušeností, které přinesla krize a také v ne zcela dobré kondici amerického bankovního sektoru. 

Guvernér České národní banky Miroslav Singer věnoval své vystoupení především tématu regulace bankovního sektoru. Zaměřil se na dosavadní i očekávaný vývoj evropské regulace a iniciativy Evropské komise zaměřené na finanční trhy. Stranou nezůstala ani témata, jako je připravovaný regulační rámec Basel III či problematika regulace OTC derivátů a krátkých prodejů. 

Především o procesu globalizace, jeho důsledcích a přínosech ve svém příspěvku hovořil předseda představenstva společnosti WOOD & COMPANY Jan Sýkora. Mimo jiné konstatoval, že tento proces má i svá negativa, výhody však převažují, teorie komparativních výhod je stále platná. Historicky bezprecedentním důsledkem bude například také to, že během následujících zhruba deseti let se miliarda obyvatel rozvojových zemí posune z chudoby do střední třídy. Připomněl také, že snad s výjimkou posledních dvou set let byla za poslední tři tisíciletí Čína největší světovou ekonomikou a její návrat na výsluní tudíž nebude nic nového. 

Následující řečník, generální ředitel Prague Stock Exchange Petr Koblic ve svém vystoupení popsal a zhodnotil IPO, které se ve středoevropském prostoru uskutečnily v uplynulých třech letech. Vše zasadil také do mezinárodního kontextu, hovořil například o situaci na trzích v Číně či v Brazílii. 

K tématu globalizace se následně vrátil další diskutující, hlavní ekonomický analytik týdeníku Euro a člen NERV Miroslav Zámečník. Konstatoval mimo jiné, že odstranění technologických bariér, uvolnění obchodu a alespoň trochu slušná státní správa jsou tím, co rozvojovým zemím může opravdu pomoci. Hovořil ale také o situaci ve středoevropském prostoru a velmi zajímavá byla i jeho analýza možností, které bude mít Řecko při řešení problému se schodkem zahraničního obchodu.

Na vystoupení panelistů následně navázala diskuse s dotazy členů CFO Clubu. Rozebírala se například rozdílnost další perspektivy růstu střední a jižní Evropy, vyhlídky společné evropské měny či důvody a důsledky, které má a může mít nákup evropských aktiv Čínou. 

Po skončení diskusní části večera následovala část společenská s rautem, ochutnávkou doutníků Davidoff a vybraného calvadosu. O příjemnou atmosféru se svým klavírním vystoupením postaral Tomáš Kačo.

Záštitu nad setkáním převzala společnost SAS ČR. Další Klub finančních ředitelů se uskuteční 10. srpna. O jeho tématu rozhodnou sami členové, a to v telefonické anketě společnosti Eficia.

 

 

CS24

Zdroj: Conpro

 

Byl pro vás článek přínosný?