Hlavní navigace

CFO pod drobnohledem

2. 5. 2011

Sdílet

Společnost Deloitte provedla průzkum mezi jedním tisícem finančních manažerů. Výsledky ilustrují ekonomické tlaky na finanční ředitele ze strany spekulativních firem, jejichž cílem je přesvědčit představenstva a generální ředitele (CEO), aby přistoupili k rekapitalizaci.

Před nedávnem vydaná studie společnosti Deloitte s názvem „Příběh dvou kapitálových trhů“ ukazuje hlavní prvky rozkolu mezi velkými, kapitálově bohatými podniky a malými až středními podniky s větším pákovým efektem z pohledu toho, jak čelit rostoucím peněžním problémům ve znepokojivé globální ekonomice. Studie analyzovala dluhy ve více než devíti tisících velkých společnostech a představila „rýsující se globální dluhový obraz.“.

„Kapitál je nyní silnou konkurenční výhodou a firmy, které ho mohou navýšit, budou mít rychle jasnou výhodu,“ řekl Ajit Kambil, ředitel globálního výzkumu z Deloitte CFO Programme. „Nejen, že jsme v inflexním bodu úrokových sazeb, ale hospodářské oživení je omezeno růstem poptávky ve vyspělých ekonomikách.

 

Rychlý pohyb? 

Podle Kambila představuje jedno z ponaučení z této studie fakt, že finanční ředitelé z firem se značným pákovým efektem potřebují zvážit, zda není potřeba urgentně zapůsobit na představenstva nebo generální ředitele k rekapitalizaci. Bohaté koncerny by měly zkoumat strategie pro využívání síly společnosti k navýšení kapitálu. To může představovat významnou konkurenční výhodu pro velké společnosti s nízkým vlivem (pákovým efektem) oproti jejich menším konkurentům. Studie zaměstnala v minulém srpnu a září více než tisíc finančních ředitelů a jiných výkonných pracovníků.

Dalším zjištěním studie bylo, že generální ředitelé a finanční ředitelé (CEO and CFO), jejichž velké společnosti mají solidní bilanci, mají nízkonákladový přístup k bankovním půjčkám a akciovým trhům. Toho by měli využít ještě předtím, než vzrostou úrokové sazby. Jejich situace kontrastuje se společnostmi s vysokým pákovým efektem, kde se usilovně snaží hledat způsoby, jak zlepšit jejich rozvahy.

Studie naznačila, že maximální poptávka po refinancování dluhu se blíží a nové předpisy a pokračující bankovní a tržní selhávání bude pravděpodobně nadále omezovat dluhový kapitál, který je k dispozici.

 

Stále optimisticky o dluhových kapacitách 

V Deloitte nicméně zjistili, že meze ekonomického prostředí a rostoucí úrokové sazby nezastaví finanční šéfy od optimismu k možnosti zvýšení své kapacity zadlužení. Mnoho finančních ředitelů uvedlo, že by použili hotovostní rezervu nejdříve pro tento účel. Silný peněžní tok bude dávat společnostem více strategických možností k vytvoření hodnoty akcionáře prostřednictvím akvizic, podílů na zpětných odkupech, dividend a organického růstu.

Robert N. Campbell III, vedoucí společnosti Deloitte LLP, poznamenal, že americký dluh vůči Číně a jiným třetím stranám vzrostl na více než 60 % HDP. "Pokud zůstaneme na těchto číslech, bude dluh v USA vyšší než 100 % HDP do roku 2020 a 200 % HDP do roku 2030, a pouze úrok z dluhu vzroste na 1 bilion amerických dolarů v roce 2020," řekl. "Růst suverénního vládního dluhu pravděpodobně povede ke zvyšování úrokových sazeb, inflaci a snížení důvěry v americký dolar."

Z dalších zjištění studie uvedla, že i s devítibilionovou hotovostí v rezervách v 9 tisících zkoumaných velkých společnostech jsou tyto rezervy nerovnoměrně rozděleny, a převážně se nacházejí v odvětví finančních služeb. Jen asi 2 biliony dolarů v hotovosti mimo finanční instituce.

Průzkumy týkající se CFO v poslední době ukazují, že 62 % finančních šéfů plánuje podle společnosti Deloitte udržení nebo zvýšení své zadluženosti v příštích třech letech a polovina z nich plánuje použít hotovostních rezerv na splácení dluhů.

 

Z partnerského amerického CFO Worldu přeložila stálá spolupracovnice redakce Sandra Šubertová