Hlavní navigace

CFO stále stojí stranou rozhodování o HR strategiích

21. 11. 2018

Sdílet

 Autor: © Julien Eichinger - Fotolia.com
Přestože se firmy potýkají s nedostatkem talentovaných zaměstnanců, finanční ředitelé, kteří velmi často rozhodují o způsobech a výši jejich odměňování, nebývají součástí týmů pro řízení stávajících a vyhledávání nových pracovníků. Přitom naprostá většina CFO vnímá získání a udržení technologicky informovaných vůdčích osobností jako naprosto nezbytné pro přežití a úspěch firem.

Tyto zkušenosti vyplývají z průzkumu mezi CFO více než 400 středních a velkých světových firem, který provedla společnost Stanton Chase.

 

„Navzdory překotnému ekonomickému vývoji a zavádění nových technologií se firmy často drží zastaralých modelů fungování, podle nichž finančák účtuje a reportuje a personalista kádruje zaměstnance. Přitom pro úspěch, nebo i přežití firem je naprosto nezbytná spolupráce obou,“ tvrdí Marek Huml, Managing Partner společnosti Stanton Chase.

 

Průzkum potvrdil, že CFO světových firem si jsou vědomi nutnosti urychlené digitální transformace. Za nejdůležitější považují zavádění analýzy dat a prediktivní analýzy (86 % z dotazovaných CFO) a přesun dat do cloudů (66 %). Umělou inteligenci a strojové učení považuje za důležité a podporuje jeho zavádění téměř polovina finančních ředitelů (44 %). S vědomím nutnosti technologických změn vnímají finanční ředitelé, že pro úspěch a přežití firem bude v následujícím období zcela nezbytné získat a udržet vedoucí pracovníky s praktickými znalostmi nových technologií, aby je mohli ve firmách zavádět a využívat.

 

Přesto nejsou finančáci součástí týmů, jež mají nové talenty vyhledávat, najímat a udržet, ani nemají podobné kompetence v popisu práce. Potvrdily to zhruba čtyři pětiny oslovených finančních ředitelů.

 

„Je to překvapivý signál, jak se firmy alespoň zčásti zuby nehty drží zastaralých modelů fungování,“ upozorňuje Marek Huml. „Zatímco finanční ředitelé již přijímají nové role v oblasti compliance, IT, bezpečnosti nebo procurementu, spolupráce s HR stále vázne.“ Svědčí o tom i zjištění, že finanční ředitelé, kteří jsou vnímáni jako konzervativní strážci kasy, si stěžují na zastaralou kulturu firem, která nepodporuje inovace a nové iniciativy. Uvedla to téměř polovina oslovených CFO (41 %).

cybersecurity22

 

Přestože průzkum potvrdil, že finanční ředitelé více než dříve spolupracují na strategickém řízení firem se šéfy, firemními právníky, IT specialisty a bezpečáky, propojení s HR a úzká spolupráce však stále vázne. Na nedostatek propojení napříč vedením firem si v průzkumu stěžovala více než polovina (53 %) CFO.