Hlavní navigace

Cloud computing: aby se CFO vyhnul zbytečným výdajům a skrytým nákladům

28. 5. 2012

Sdílet

 Autor: © rangizzz - Fotolia.com
Nasazení cloudu dnes znamená podstoupit značnou míru rizika nejen z technologického hlediska, ale především z hlediska finančního objemu, investovaného do projektu.

Prestižní odborná konference Gartner IT Leadership trends proběhla 24. května v pražském hotelu Marriott. Jede o jedinou konferenci, kterou společnost Gartner už podruhé pořádá v celém regionu střední a východní Evropy s výjimkou Ruska, které je samo o sobě velkým specifickým trhem. Tato skutečnost mj. naznačuje, za jak vyspělou zemi z hlediska rozvoje a využívání informatiky je Česká republika považována. 

Podobně jako loni první ročník této konference navštívilo na 200 účastníků, převážně IT manažerů, CFO a generálních ředitelů z firem a státních institucí z České republiky, Slovenska i dalších zemí. Na konferenci vystoupili přední analytici a viceprezidenti spol. Gartner John Mahoney, Alexa Bona, Regina Casonato a Martin Plessow, kteří prezentovali aktuální mix manažerských a technologických témat, jako jsou řízení IT, nákup cloudových služeb, práce s velkými objemy dat (Big Data), tzv. Partyzánské IT (Shadow IT) nebo pohovořili o trendech práce s informacemi v roce 2020.

 

Šetřete, ale získejte výhodu 

V úvodním vystoupení John Mahoney poukázal na to, že moderní IT čelí přinejmenším dvěma protichůdným tlakům – jednak jde o zefektivnění jeho standardní činnosti a tedy i o úspory, a na druhé straně čelí požadavkům na nové hodnoty v podobě inovací. Trend směřuje nikoliv jen na upgrade systémů, ale na zásadní inovace zdrojů, zvyšování flexibility a podporu využívání firemní „pokladnice“ dat a znalostí.

CFO a CIO dnes čelí podle Mahoneyho tlaku na škrtání v rozpočtech na IT, přičemž ale více než kdy jindy firmy a organizace spoléhají na to, že jim informatika a technologie obecně pomohou získat konkurenční výhody. Mahoney zdůraznil, že zejména rychle nastupující mobilita nutí organizace a firmy akceptovat technologické novinky už jen proto, že konkurence by je mohla předběhnout.

 

Pozor na hlavu v oblacích 

Velkou pozornost připoutalo vystoupení, které přednesla paní Alexa Bona, odbornice na IT asset management a nákup IT služeb. Hovořila totiž na téma cloud computingu, jehož marketingová módní vlna opadá a pomalu spěje k jakési standardizaci. Zaměřila se především na nákup cloudových služeb a problémů s tím spojených, což zaujalo nejen CIO ale především finanční ředitele.

V zásadě upozornila, že není vždy zlatem, co se třpytí, a finančním ředitelům poskytla řadu rad, jak se vyhnout zbytečným výdajům a tzv. skrytým nákladům, které klient nemusí ve smlouvách vždy odhalit.

Cloud computing je podle jejích zkušeností z poradenské činnosti ještě nevyzrálá technologie, kterou tlačí na trh spíše zájem dodavatelů, než uživatelů. U některých řešení často není ošetřena kvalita aplikací ani na uzavřených, soukromých cloudech, což s týká především malých dodavatelů. Nasazení cloudu proto dnes znamená podstoupit značnou míru rizika nejen z technologického hlediska (často jde o standardní produkty s přelepem „cloud“) ale především z hlediska finančního objemu, investovaného do projektu.

Jistě, cloudová řešení jsou rychlá a například cloud e-mail (byť třeba Microsoft Cloud Outlook užívá ve světě jen cca 3 % firem) umožní firmě i po akvizici jiné pracovat do několika dní. Klasická cesta úpravy adresářů a e-mailových schránek si ovšem vyžádá i několika týdnů.

 

V roce 2015 bude vše vychytáno... 

Cloud computing je dnes nabízen především jako úsporné řešení a často za nízké tzv. katalogové ceny. Zde vidí Alexa Bona jeden z velkých kamenů úrazu, když říká, že „nikdy nedostanete službu za katalogovou cenu“. Není tedy pravda, že čím méně kapacity využíváte, tím méně platíte Proto je třeba hlídat každý paragraf smlouvy – často je služba omezena objemem dat, nebo výhodné ceny omezeny časově, platí se oficiálně za odebranou službu (viz platíš jen za to, co spotřebuješ…sic!), ale často až 70 % ceny tvoří nějaký „paušál“. Například podle Alexy Bony požaduje spol. Oracle platby za „nejvyšší možné (byť nevyužívané) odběry kapacity“ plus tzv. náklady na údržbu… A nezřídka se stává, že za menší objemy dat platíte víc.

Při uzavírání smluv je třeba ohlídat i tzv. standardní podporu“, která často skrývá pouhý odkaz na „odpovědi na nejčastější otázky“. Když ovšem klient vyžaduje „skutečnou podporu,“ cena je hned vyšší až o 15 % původních nákladů. Důležitou složkou smlouvy musí být i úprava možnosti vypovězení či prodloužení smlouvy, kdy dodavatelé často neúměrně zvednou ceny služeb (a přejděte hned k nějaké konkurenci, že …).

Z vystoupení této zkušené analytičky vyplynulo: cloud je stále ještě riskantní záležitost, často nepřináší očekávané úspory a také s bezpečností uložených dat to není nejlepší (zejména v Asii – proto požadovat jen Evropu či USA). Utěšit nás může předpoklad, že cca do roku 2015 se služby cloud computingu standardizují a rizika klesnou na přijatelnou míru.

 

Partyzáni kam se podíváš... 

O rizicích tzv. Shadow computingu, nebo-li „partyzánského IT“ hovořil ve své druhé, odpolední přednášce John Mahoney. Pokud nevíte o co jde, při analýze firemního IT na to jistě rychle přijdete – často si programátoři vyrábí za firemní peníze vlastní aplikace, které i používají ve firemním prostředí. Pokud ale odejdou, nikdo jim často nerozumí a zahlcují zbytečně systém. Takové jednání, které bývá mimo kontrolu IT oddělení, často vyvolává i  požadavky na nový hardware, finance atd., které se skryjí například do nákladů na vybavení kanceláře apod. Shadow IT kvete podle Mahoneyho zejména na univerzitách a státních organizacích. Je těžko odhalitelné, a reakce vedení na zjištěné partyzánštiny bývá sporná, protože „partyzán“ může rychle přejít do ilegality a způsobit problémy. Z toho vyplývá, že je potřeba hlídat zejména náklady, skryté především v jiných finančních položkách… 

Druhá pražská odborná konference Gartner IT Leadership trends vyvrcholila v podvečer panelovou diskusí, kterou vedla bývalá ministryně informatiky Dana Bérová z českého zastoupení společnosti Gartner. 

Cloud23