Hlavní navigace

Co přesvědčí nejvíce uchazečů? Platové podmínky i renomé zaměstnavatele

21. 3. 2016

Sdílet

 Autor: © iQoncept - Fotolia.com
Nezaměstnanost v Česku v minulém měsíci opět klesla, a to na 6,3 %, volných pracovních míst nabízeli zaměstnavatelé podle Úřadu práce ČR 114.826, což je nejvíce od října 2008. Firmy stále obtížněji hledají potřebné zaměstnance, proto je velmi důležité, aby inzeráty, jimiž se snaží potenciální zaměstnance oslovit, obsahovaly především údaje, které lidi zajímají.

Anketa pracovního portálu Profesia.cz se tentokrát zaměřila na to, co lidi nejvíce zajímá v pracovních nabídkách. „I když je těžké generalizovat, protože každý obor a úroveň pozice mají svá specifika, dobře napsaný pracovní inzerát by měl splňovat několik požadavků: především by mělo být na první pohled jasné, na jakou pozici firma pracovníky hledá a jaké požadavky by měli splňovat,“ říká Zuzana Lincová, ředitelka Profesia.cz. „Pohled ze strany uchazečů o práci se ale poněkud mění – lidem stále více záleží na tom, jakou pověst má firma, pro kterou pracují.“

 

V anketě návštěvníci stránek odpovídali na otázku: „Která informace je pro vás nejdůležitější v inzerátu nabízejícím práci?“ Překvapivě nejvíce respondentů – 34 % odpovědělo, že je to renomé, tedy „značka“ zaměstnavatele. Za důležité samozřejmě také považují informace o platových podmínkách a benefitech – ty preferovalo 25 % respondentů. Velmi podobné jsou preference u dalších údajů. Za nejdůležitější považovalo údaje o typu pracovního poměru 15 %, náplni práce a pravomocech 14%, a informace o vzdálenosti pracoviště 12 % návštěvníků stránek.

CS24

 

Správně formulovat inzerát s nabídkou práce není jednoduché. Jinak je třeba oslovit absolventy, jinak zkušené pracovníky s praxí. Jiným způsobem se inzerují dělnické profese, jinak je třeba specializované odborníky, odlišným způsobem inzerovat manažerské pozice. „U mnohých profesí drasticky sníží počet reakcí anglické pojmenování pozice, ale například v IT nebo u vyšších manažerských postů je to naopak žádoucí. Informace o platových podmínkách přiměje odepsat na inzerát o 52 % více uchazečů, ale například v IT oblasti jsme zaznamenali, že zájemci častěji reagovali na nabídky, u nichž platové podmínky zveřejněny nebyly,“ uvádí zkušenosti z praxe Zuzana Lincová.