Hlavní navigace

Co přináší novela zákoníku práce č. 365/2011 Sb.

14. 2. 2012

Sdílet

 Autor: © froxx - Fotolia.com
Jednou z nejrozsáhlejších změn, které od ledna tohoto roku postihly jednotlivá právní odvětví, je bezpochyby oblast pracovního práva. Cílem novely č. 365/2011 Sb. bylo vytvořit prostor pro větší pružnost v pracovněprávních vztazích.

V následujících řádcích uvádíme ty nejdůležitější změny výše uvedené novely (č. 365/2011 Sb.) a zároveň odkazujeme na její úplné znění. Největšími novinkami jsou tzv. odstupňované odstupné, to znamená odstupné podle doby trvání pracovního poměru, a zavedení nového výpovědního důvodu na straně zaměstnavatele, kterým je hrubé porušení režimu dočasně práce neschopného pojištěnce zaměstnancem. 

Ustanovení o zkušební době poskytují nově možnost jejího sjednání u vedoucích zaměstnanců na období maximálně 6 měsíců. V případě pracovního poměru na dobu určitou nesmí délka zkušební doby přesáhnout jednu polovinu celkové sjednané doby. Maximální délka pracovního poměru na dobu určitou se prodlužuje z dvou let na tři roky, přičemž takový pracovní poměr lze sjednat nejvýše dvakrát.

U dohody o provedení práce se zvyšuje časový rozsah z původních 150 hodin na 300 hodin práce ročně vykonávaných tímto způsobem, zároveň při výdělku nad 10 tisíc Kč se zavádí povinnost placení sociálního a zdravotního pojištění. Je také možné sjednat mzdu s přihlédnutím k případné práci přesčas, přičemž podmínkou je současné ujednání o rozsahu práce přesčas. Dále je zavedena možnost přidělení zaměstnance jinými zaměstnavateli a povinnost zaměstnavatele informovat všechny zástupce zaměstnance. 

 

Autor je advokát, trvale spolupracující s NWD Legal 

 

Foto: © froxx - Fotolia.com

 

Byl pro vás článek přínosný?