Hlavní navigace

Čtyři podepsané smlouvy patří mezi výsledky podnikatelské mise do Izraele, úspěch mj. hlásí Retia, EGAP a Dekonta

27. 11. 2014

Sdílet

 Autor: © Eisenhans - Fotolia.com
Spolupráce s progresivními start-up firmami, výzkum nebo spolupráce na třetích trzích patřily mezi témata podnikatelské mise organizované Hospodářskou komorou České republiky (HK ČR) a Česko-izraelskou smíšenou obchodní komorou (ČISOK).

Dohoda o spolupráci mezi společností Retia a izraelskými partnery, týkající se zabezpečení 3D radarů typu MADR pro ČR, radiolokátorů pro protivzdušnou obranu a dalších oblastí, je jedním z výsledků mise 41 firem vedené prezidentem HK ČR Vladimírem Dlouhým a prezidentem ČISOK Pavlem Smutným. Podnikatelská mise doprovázela tento týden předsedu vlády ČR Bohuslava Sobotku a sedm ministrů na společné zasedání vlád „G2G“ do Izraele.

Další smlouvu uzavřely pojišťovny EGAP a ASHRA a uplatní se v případech, kdy je český nebo izraelský vývozce hlavním dodavatelem vývozního projektu a využívá ho k jeho realizaci subdodávek vývozců z druhé země. Následovala dvě memoranda o spolupráci, první mezi českou společností Dekonta a izraelskou Sap 17 o zastupování na izraelském trhu v oblasti sanace kontaminovaných lokalit. Další memorandum se týká chemického výzkumu a podepsali je Česká společnost chemická, Česká společnost chemického inženýrství, Česká společnost průmyslové chemie a jejich izraelští partneři. Fakultní nemocnice v Plzni se pak dohodla na spolupráci s centrem pro výzkum mozku a klinickým centrem zaměřeným na výživu univerzity v Tel Avivu.

„Růst české ekonomiky v posledních letech zpomalil, to musíme překonat. Aktivity progresivních start-upů v Izraeli jsou jedním z důvodů, proč byla část delegace zaměřená na vědu, výzkum a inovace. Věřím, že tato oblast nabízí velký potenciál pro budoucí spolupráci,“ řekl Vladimír Dlouhý. „Kromě klasické obchodní kooperace vyjádřila izraelská strana zájem i o spolupráci na třetích trzích. Budeme ji podporovat, protože chceme hrát i roli mostu do dalších zemí regionu,“ dodal prezident HK ČR.

soutez_casestudy

Firmy zastoupené v misi, která proběhla 24. až 26. listopadu, byly rozděleny do skupin „business“ a „věda, výzkum, inovace“. Zaměření odpovídaly workshopy na Izraelském exportním institutu a Israel-Europe R&D Directorate. Na programu mise byl i kulatý stůl s předsedou vlády ČR Bohuslavem Sobotkou, místopředsedou vlády ČR pro vědu, výzkum a inovace Pavlem Bělobrádkem, ministrem obrany ČR Martinem Stropnickým, ministrem průmyslu a obchodu ČR Janem Mládkem, ministrem zdravotnictví ČR Svatoplukem Němečkem a ministrem zemědělství ČR Marianem Jurečkou. Bohuslav Sobotka zdůraznil fakt, že Izrael je jediný stát kromě Slovenska, se kterým probíhá společné zasedání vlády.

 

Byl pro vás článek přínosný?