Hlavní navigace

D&B zvýšila rating Švýcarsku a Islandu

19. 11. 2010

Sdílet

Nejpříznivější investiční klima v Evropě má Švýcarsko, následované Německem a Norskem.

V průběhu října poradenská společnost Dun & Bradstreet (D&B - NYSE:DNB) zvýšila rating dvěma evropských státům – Švýcarsku a Islandu, ke snížení přistoupila v případě Irska. V rámci Evropy má tak podle hodnocení D&B Švýcarsko aktuálně nejpříznivější investiční klima před Německem a Norskem. Svými politickými, ekonomickými a obchodními analýzami, které D&B zpracovává pro 134 zemí světa, upozorňuje na rizika plynoucí z obchodního styku.

 

Alpský zázrak a potíže keltského tygra 

Poradenská společnosti Dun & Bradstreet v říjnu zvýšila Švýcarsku rating (z DB1d na DB1c). Švýcarsko má tak aktuálně naprosto nejpříznivější investiční klima v Evropě.

„Důvodem ke zvýšení ratingu je zotavování švýcarské ekonomiky a zlepšení v oblasti kreditního rizika,“ říká ředitelka D&B Alena Seoud. O stupeň hůře, v rámci pásma nejnižšího rizika návratnosti investice (DB1d), je těsně za Švýcarskem hodnoceno Německo a Norsko. Ke zvýšení D&B dále přistoupila v případě Islandu, který se posunul z kategorie vysokého rizika do středního rizika návratnosti investice. Hlavními důvody ke zvýšení ratingu Islandu o dva stupně je zlepšení ekonomického a podnikatelského prostředí v zemi. „Díky zlepšujícím se podmínkám Island získal další finanční injekci od Mezinárodního měnového fondu na stabilizaci bankovního sektoru,“ vysvětlila ředitelka D&B s tím, že k dalším pozitivům patří klesající inflace, díky níž se tamní centrální banka rozhodla snížit klíčovou úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu na 6,25 procent, stejně jako apreciace islandské koruny vůči dolaru. „Naopak negativně působí fakt, že Island doposud nenalezl shodu s anglickými a nizozemskými investory, což snižuje jeho šance na rychlý vstup do EU,“ dodala ředitelka D&B.

K výraznému snížení ratingu o tři stupně (z DB3b na DB4a) přistoupila Dun & Bradstreet v případě Irska. „Nepříznivý vývoj v bankovním sektoru, rapidně se zhoršující stav veřejných financí, ekonomický pokles, vysoká zadluženost domácností, problémy na trhu nemovitostí, “ to jsou hlavní důvody, které nás vedly k downgradu Irska,“ doplnila Alena Seoud s tím, že v dalším období D&B očekává jen slabý ekonomický růst tažený exportní poptávkou, která navíc může být ohrožena vývojem v Evropě a USA.

 

 

Přehled zemí se změnou D&B Ratingu v říjnu 2010

 

Země

Zvýšení D&B Ratingu

Země

Snížení D&B Ratingu

Švýcarsko

z DB1d na DB1c

Irsko

z DB3b na DB4a

Island

z DB5a na DB4c

Ekvádor

z DB6a na DB6c

Chile

z DB3b na DB3a

Nigérie

z DB6a na DB6c

Hong Kong

z DB2b na DB2a

Uganda

z DB5a na DB5b

 

ICTZ23

Zdroj: Dun & Bradstreet