Hlavní navigace

Daň z finančních transakcí není v souladu s unijní smlouvou

Sdílet

 Autor: © Brilliant Eagle - Fotolia.com
Úvahy o jejím zavedení znamenaly pro svět velkého kapitálu jediné. Začal si okamžitě plánovat nové cesty, jak se vyhne EU a jejím výběrům daní, což je ve finančním světě a na globalizovaných finančních trzích poměrně snadné.

Bruselští úředníci mají vskutku velké nadání na vymýšlení malých, velkých i největších reformiček i reforem. Většina z nich má „chvályhodný“ cíl – přisypat do evropského rozpočtu nějaké to euro navíc. Tedy alespoň na papíře. Jak už to ovšem bývá, cesty do pekel bývají dlážděny bohulibými úmysly. A tak drtivá většina reforem i reformiček má nakonec přesně opačný efekt. Totiž vedle toho, že komplikuje život evropským firmám a občanům, nakonec příjmy státu ještě sníží. Třeba jako daň z finančních transakcí.

Právníci dokonce tuší, že daň naruší konkurenci

Pro její zavedení zvedlo v únoru ruku jedenáct členských zemí EU. Pro svět velkého kapitálu to znamenalo jediné. Začal si okamžitě plánovat nové cesty, jak se vyhne Evropě a jejím výběrům daní. To je ve finančním světě a na globalizovaných finančních trzích poměrně snadné. Jenže nakonec to překvapivě vypadá, že ke spuštění daně by nemuselo dojít. Sami právníci členských zemí EU totiž odhalili, že daň není v souladu s unijní smlouvou. A co víc, právníci dokonce tuší, že daň naruší konkurenci – neboli potvrdili, na co jsme upozorňovali už od začátku. Ať bude osud daně nakonec jakýkoliv, plánovaných 57 miliard eur do rozpočtu nepřinese.

 

Spekulanty nestraší pouze Sýrie

Tak trochu i proto je nálada na akciových trzích dnes takřka idylická, ačkoliv popravdě evropští právníci na tom mají jen zcela okrajový podíl. Hlavní zásluhu má několik článků, že Sýrie přistoupila na ruský návrh a předá své chemické zbraně pod mezinárodní kontrolu. Tím Washingtonu slábnou argumenty k tomu, aby zahájil vojenské manévry proti syrskému režimu. Zatímco evropské akciové indexy letí vzhůru, situace u měnového páru eura a dolaru je zamotanější.

Dolar dnes stagnuje u 1,325 USD/EUR. Spekulanty nestraší pouze Sýrie. V příštím týdnu nás totiž čeká zasedání americké centrální banky a nervy drásající jednání o omezení přílivu levných peněz do americké ekonomiky. Do té doby budou spekulanti čekat. A velkého vzrušení se do té doby u obchodování eura s dolarem pravděpodobně nedočkáme.

 

Investoři utíkají z BRIC, Čína ale zatím odolává

Do sbírky dnešních pozitivních zpráv přispěla i druhá největší ekonomika světa, Čína. Tamní průmysl během srpna zaznamenal nejvýraznější růst za sedmnáct měsíců. Navíc zlepšení hlásí i čínský maloobchod. Čína tak vyslala světu nejlepší odpověď na kritiku, že zlaté roky zemí BRIC (Brazílie, Rusko, Indie, Čína) jsou u konce. Tyto trhy v minulých letech rostly také díky injekcím levných peněz z dílny amerického Fedu. Jenže této politice už zvoní umíráček. V posledních týdnech by proto ani slepý nepřehlédl útěk investorů z těchto trhů. Nicméně Čína má pořád velkou konkurenční výhodu proti mnoha zemím. Její ekonomika sice už není taková formule rostoucí o 10 % ročně, ale stále patří minimálně k Fordům Shelby: podobně papundeklová, ale přesto jedna z nejrychleji rostoucích ekonomik světa.

 

Česká koruna je líná

Česká koruna dnes dopoledne mírně oslabovala na 25,85 CZK/EUR, když se v kuloárech znovu začalo spekulovat o devizových intervencích k oslabení koruny. Tyhle diskuse vyvolalo včerejší zpomalení spotřebitelské inflace. Jenže po obědě bylo vše jinak. Koruna podlehla lepší náladě přicházející ze světa a ranní ztráty smazala. Znovu se přiblížila hladině 25,80 CZK/EUR. Na výrazné posilování koruny si přesto ještě nějaký ten týden počkáme. Během měsíce stále sázíme na její kyvadlový pohyb v intervalu 25,50 – 25,90 CZK/EUR.

 

Autorka je ředitelka společnosti Next Finance s.r.o.