Hlavní navigace

Daňové přiznání: hladce, obrace, ale hlavně elektronicky

23. 3. 2010

Sdílet

Při podání z datové schránky nepotřebujete už žádné další nástroje a certifikáty jako například zaručený elektronický podpis.

Každým rokem stoupá počet daňových subjektů, které využívají možnosti podávat daňová přiznání a další písemnosti správci daně v elektronické podobě. Podání se provádí prostřednictvím tzv. elektronického podání (EPO) opatřeného zaručeným elektronickým podpisem nebo případně bez zaručeného elektronického podpisu (v takovém případě je nutné zaslat podání ještě v písemné podobě).

Mimo to lze daňové přiznání zaslat i z datové schránky. Výhodou tohoto podání je, že kromě aktivované datové schránky nepotřebuje daňový subjekt žádné další nástroje a certifikáty jako například výše zmiňovaný zaručený elektronický podpis. Právě ten mohl být určitou brzdou pro ještě více daňových přiznání podaných elektronicky, protože si ho někteří lidé možná nechtěli pořizovat.

V souvislosti se zaručeným elektronickým podpisem, respektive datovou schránkou, lze odkázat na příslušná zákonná ustanovení, tedy zákon o elektronickém podpisu, a dále pak na zákon o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů, které řeší i jednotlivé technické detaily.

 

ICTZ24

Autor je advokát v advokátní kanceláři HAVEL & HOLÁSEK

 

Byl pro vás článek přínosný?