Hlavní navigace

Datové schránky vnikly do bankovnictví a přinášejí řadu výhod

29. 8. 2011

Sdílet

Služba bude fungovat na stejném principu jako telefonování na účet volaného či u listovní pošty služba „poštovné hradí příjemce“. V důsledku změn zákona získají jak podnikatelé, tak nepodnikající fyzické osoby vyšší uživatelský komfort.

Pro uživatele datových schránek se chystá významná změna, která zvýší uživatelský komfort a usnadní komunikaci s jejich okolím. Prezident Václav Klaus totiž před týdnem podepsal novelu zákona o informačních systémech veřejné správy. Ta nabízí uživatelům možnost přihlásit se prostřednictvím jediného uživatelského účtu nejen do datové schránky, ale i k jejich individuálním uživatelským účtům, jakými jsou například internetové bankovnictví, nebo internetové obchodování. V bankovnictví se ale využívání datových schránek začíná prosazovat i jiným způsobem. Například Raiffeisenbank nově svým klientům nabízí využití datových schránek pro komunikaci při žádosti a následné správě úvěru. Novela zákona také umožňuje bankám získat autorizaci pro provozování kontaktního místa Czech POINT. Ta by platila pět let a roční poplatek za ni činí dva miliony korun.

 

Co si pořídíte za stovku

„Uživatelům datových schránek se snažíme jejich používání co nejvíce zjednodušit a usnadnit jim komunikaci s veškerými subjekty, se kterými komunikovat musí či potřebují. Proto jim prostřednictvím tohoto zákona chceme nabídnout možnost využívat pouze jedno jediné heslo a jeden jediný přístup ke všem jejich uživatelským účtům,“ říká Jaroslav Krupka, předseda podvýboru pro veřejnou správu a informační systémy PSP ČR. „Uživatelský poplatek spojený s touto službou je ustanoven na 100 Kč ročně a pokryje veškeré náklady spojené s rozšířením funkčnosti v informačním systému datových schránek. Využití služby ale nebude povinné, bude záležet jen na uživateli, zda se rozhodne jednotný přístup využít či ne,“ dodává Krupka. 

Podle novely je charakter poplatku především regulační a zaručuje stávající kvalitu a bezpečnost informačního systému datových schránek. Zároveň se však rozšiřují stávající možnosti úhrady za odeslání datové zprávy a nově bude umožněno také hrazení datové zprávy příjemcem. Služba tak bude fungovat na stejném principu jako telefonování na účet volaného či u listovní pošty služba „poštovné hradí příjemce“. V důsledku změn zákona získají jak podnikatelé, tak nepodnikající fyzické osoby vyšší uživatelský komfort.

 

Bez vnitra zatím ani ránu  

Přístup do internetového bankovnictví propojený se systémem datových schránek s sebou přináší řadu možností do budoucna. Například si lze představit, že elektronické faktury či došlé do datové schránky bude možné platit jediným kliknutím přímo z připojeného bankovnictví. 

Vyšší komfort při komunikaci například nabízí nově firemní klientele Raiffaisenbank, která je první bankou v České republice, se kterou je možné při žádosti o úvěr a jeho následné správě komunikovat prostřednictvím datové schránky. Hlavními výhodami tohoto moderního přístupu je vyšší rychlost vyřízení žádostí, menší administrativní náročnost a také nižší cena oproti zasílání podkladů doporučenou zásilkou. „Možnost využití datových schránek při žádosti a následné správě úvěru je pro nás důležitý krok v naší snaze poskytovat klientům komfortní služby. I nadále tak chceme integraci datových schránek rozvíjet a proto vítáme tuto novelu zákona, která nám tuto cestu může významným způsobem usnadnit,“ uvedl ředitel firemního bankovnictví Raiffeisenbank Václav Štětina. 

Veškerá povolení související s rozšířením využití datových schránek bude vydávat Ministerstvo vnitra, aby i nadále byla zajištěna dostatečná bezpečnost při používání informačního systému datových schránek. Zvyšování kvality informačního systému datových schránek vede nejen k vyššímu uživatelskému komfortu, ale také k poskytování tzv. hladce fungujících služeb e-governmentu, ke kterým se Česká republika v rámci Evropského akčního plánu “eGovernment” zavázala v roce 2010 v Malmö. 

 

 

O informačním systému datových schránek (ISDS):

Datové schránky mají svou oficiální stránku na sociální síti Facebook, která slouží jako kontaktní a informační centrum pro uživatele datových schránek. www.facebook.com/DatoveSchranky 

Datové schránky jsou informační systém veřejné správy zřizovaný podle zákona 300/2008 Sb. Prostřednictvím informačních technologií mění způsob doručování (přijímání a podávání) úředních dokumentů. Pomocí datových schránek je možné zasílat dokumenty v elektronické podobě orgánům veřejné moci a také je takto od nich přijímat. Správcem informačního systému datových schránek je Ministerstvo vnitra České republiky. Provozovatelem informačního systému datových schránek je Česká pošta a dodavatelem systému je Telefónica Czech Republic.

 

Cloud22

Zdroj: EMC, Telefónica Czech Republic