Hlavní navigace

Deflace zasáhla průmysl

24. 2. 2014

Sdílet

 Autor: © electriceye - Fotolia.com
I přes intervenci ČNB ceny v průmyslu v lednu klesají – a to jak meziročně tak meziměsíčně. To jsme zde ještě v lednu nikdy neměli. Meziměsíčně poklesly ceny o 1,3 % a meziročně o 0,7 %. Za pokles cen může meziměsíční zlevnění elektřiny a plynu o 8,7 %. Stále zde totiž pozorujeme dozvuk globálního zlevnění energií dané břidlicovou ropou a plynem. Na druhou stranu kdyby nebylo ČNB, ceny by klesaly ještě více. Jednou z položek, která už reaguje na ČNB, jsou ceny dílů pro motorová vozidla. Ty podražily o 5,4 %.

Vladimír Pikora V mezinárodním porovnání je vývoj cen u nás naprosto normální. Poslední čísla za EU 28 mluví o poklesu cen o 0,6 %. Vývoj cen u nás proto není nikterak zvláštní. Prostě jen odráží slabou evropskou poptávku a globální zlevnění energií. Ceny zemědělských výrobců meziměsíčně vzrostly o 2,6 %. Meziročně jsou vyšší o 4,0 %. Na jednu stranu sice zlevnují obiloviny – a to až o 21 %, na druhou stranu brambory podražily o 66 %. Ceny stavebních prací rostou meziměsíčně o 0,1 %, zatímco meziročně klesají o 0,5 %. To jen odráží meziroční propad stavební výroby. Jiný vývoj cen by byl neracionální.

 

Mírný růst až na podzim?

Zajímavé je sledovat vývoj cen služeb. Ty klesají o 1,8 %. Největší propad cen zaznamenaly telekomunikační služby, když se propadly o 21 %, a ceny skladování, které poklesly o 18 %. Zde pozorujeme konkureční boj o zákazníka. Ceny v průmyslu budou v meziročním srovnání ještě několik měsíců klesat. Až ve druhé polovině roku přijde mírný růst. Za celý rok 2014 očekáváme v průměru růst o 0,4 %.

Obezřetnost matka pokroku

Centrální banka tak zůstane po celý rok obezřetná, protože inflace bude koncem roku jen kousek od nuly. Očekáváme proto, že bude stále opakovat, že bude držet kurz koruny u slabších hodnot po celý rok. Ve druhé polovině roku bude však už jasné, že tento kurzový režim skončí a koruna bude mít tendenci posilovat. Bezprostředně nebude ani koruna ani PRIBOR na statistiku reagovat.


Autor je hlavní ekonom ve společnosti Next Finance

 

Byl pro vás článek přínosný?