Hlavní navigace

Deset problémů, s nimiž se CFO budou potýkat v roce 2012 – britský pohled

28. 11. 2011

Sdílet

Očekávejte rok jo-jo efektů cen a ukazatelů podle toho, jak budou nervózní prodejci reagovat na každý kousek dobré nebo špatné ekonomické zprávy s přehnaným optimismem nebo pesimismem. Finanční ředitelé budou muset přesvědčit investory, že základy jejich společností zůstávají silné i přes horečnaté tržní chvění.

1. Krize státních dluhů nezmizí

Řecko, Irsko, Portugalsko, Itálie, Belgie, Španělsko – dokonce i Francie. Krize státních dluhů nezmizí ani v roce 2012, a to navzdory úsilí vůdců Evropské unie, kteří měli snahu udělat za nimi tlustou čáru.

„Dluh je nyní důležitým parametrem a bude strašit jak ratingové agentury, tak trhy,“ říká Stephen Archer, analytik a ředitel ve Spring Partnerships, společnosti zabývající se poradenstvím pro strategický rozvoj. Po Řecku se další země včetně Irska, Portugalska a Španělska mohou dostat pod tlak voličů, kteří budou žádat o snížení dluhu, aby se vyhnuli tomu, mít před sebou léta úsporných opatření, předpovídá Robin Gowers, docent ekonomie na Anglia Ruskin University. Proto bude třeba, aby měli finanční ředitelé připravenou řadu scénářů pro plánování.

 

2. Euro bude čelit více hrozbám 

Finanční ředitelé společností, které podnikají v Evropě, budou muset i nadále čelit možnosti výstupu ekonomiky z eura nebo možnosti vytvoření dvourychlostního eura pro silné a slabé země.

„Krize státního dluhu se stala jednou z největších hrozeb pro reálnou ekonomiku,“ řekl Geraint Johnes, profesor ekonomie na Lancaster University Management School. „Nemůže-li být sjednaný spořádaný odchod některých ekonomik z eurozóny, pak je potřeba finanční integrace, která jde v podstatě nad rámec stávajících návrhů.“

 

3. Růst bude těžké najít 

V roce 2012 se v ekonomice Velké Británie mohou nějaké světlé body objevit, ale bude těžké je najít. Odhady růstu jsou neustále revidovány – většinou směrem dolů – přesto ale nyní existuje několik ekonomů, kteří v roce 2012předpovídají růst Velké Británie mimo rozmezí od nuly do jednoho procenta.

Většině evropských ekonomik se bude dařit o něco lépe. Asie bude i nadále pokračovat v růstu sazeb, které jsou skromnější než v minulosti, ale „stratosférické“ podle současných měřítek Evropy. „Jen velký odvážlivec bude investovat do růstu,“ říká Eric Hutchinson, finanční ředitel společnosti Spirent Communications.

 

4. Trhy budou nadále nestabilní 

Očekávejte rok jo-jo efektů cen a ukazatelů podle toho, jak budou nervózní prodejci reagovat na každý kousek dobré nebo špatné ekonomické zprávy s přehnaným optimismem nebo pesimismem. Finanční ředitelé budou muset zvýšit svou sázku na vztahy s investory, aby si zajistili, že investoři pochopili, že základy jejich společností zůstávají silné i přes horečnaté tržní chvění.

"Obávám se, že v roce 2012 nebudu mít pod kontrolou ani býky, ani medvědy," říká Graham Gordon, partner a vedoucí oddělení správy majetku u autorizovaných účetních Moore a Smalley.

 

5. Očekávejte, že libra bude mít těžký rok

„V Bank of England by rádi zavedli kvantitativní uvolňování, ale je zde malý prostor pro kumulaci liber," říká Richard Driver, analytik ve společnosti Caxton FX.

"Nepříznivý stav libry bude určovat do značné míry Evropa, protože euro je nyní neodmyslitelně spojeno se současnou," dodává Chris Redfern, senior dealer u firmy Moneycorp. „Pokud se Velká Británie vyhne dvojité recesi a rostoucí inflaci, bude libra pomalu posilovat. Pokud ale evropská dluhová krize nebude vyřešena a euro bude oslabovat, půjde dolů i libra.“Tato nejistota bude působit složitější rozhodování finančním ředitelům, jejichž firmy jsou vystaveny devizovým pohybům.

 

6. Tlak na marže bude pokračovat 

Čísla až do konce třetího čtvrtletí ukázala růst cen vstupů pro výrobce 16,2 procenta za rok. Podobně bude růst pokračovat i v roce 2012, a to i v případě, že nastane mírný pokles v reakci na stabilizaci nákladů na energii. Většina společností bude ale čelit tlaku na ceny a marže ze strany zákazníků, přičemž mzdy i nadále zaostávají za inflací a počet nezaměstnaných stále roste.

 

7. Inflace se může snižovat pomaleji, než se očekávalo 

Konvenční moudrost říká, že inflace bude klesat z maxima o více než pět procent na zhruba 3 až 4 procenta v roce 2012. Kvantitativní uvolňování (QE), které zahájila Bank of England, může nicméně posílit inflační tlak, zvláště je-li QE zahájeno z původní úrovně 75 mld. £.

„Nejlepší způsob, jak zabránit dalším záchvatům nestability, je vrátit se k podobě hospodářské a měnové ortodoxie," říká Stephen Gallo, ředitel analýzy trhu ve Schneider Foreign Exchange. „To předpokládá kvalifikované rozhodování centrálních bank, nikoli ovšem tištění dalších peněz,“ dodává Gallo.

 

8. Banky budou potřebovat rekapitalizaci (znovu) 

V souvislosti s řeckým dluhem a zvýšenou úrovní firemní platební neschopnosti potřebují banky čerstvou rekapitalizaci. Na podzimním setkání evropských ministrů financí bylo navrhnuto, že banky na kontinentu mohou potřebovat 106 miliard € nového kapitálu. Avšak Mezinárodní měnový fond navrhl, že by to mohlo být kolem 200 miliard €, možná dokonce až 300 miliard eur. Tváří v tvář této potřebě si mohou být finanční ředitelé jisti, že banky nebudou i nadále příliš nadšené poskytovat firemní úvěry, musí znovu vybudovat vlastní rozvahy.

 

9. Dejte si pozor na další platební neschopnosti 

Odborníci na restrukturalizaci předpovídají v roce 2012 vysokou míru platební neschopnosti. To znamená, že finanční ředitelé budou muset být obzvláště ostražití na kontroly úvěrů, aby se zabránilo riziku vzestupu špatných zadlužení.

"Vyhlídky na firemní insolvence v roce 2012 jsou opravdu ponuré," říká Steve Frobisher, expert na obchodní obrat ve společnosti PA Consulting Group. Předpovídá "abnormálně vysoký rok" platebních neschopností. Frobisher svaluje vinu snížené poptávky celkovým poměrům v ekonomice, ale pokračující neochota bank půjčovat k tomu podle něj také přispěje.

 

10. Tlak na chamtivé ředitele 

Mezi požadovaná opatření patří zveřejňování jmen a kritika „chamtivých" ředitelů. Přesněji řečeno, společnosti budou povinny jasně zveřejňovat platy ředitelů, stejně tak jako jejich důchod, další příjmy, vlastnictví akcií nebo bonusy. A výbory pro odměňování budou muset vysvětlovat, proč nejsou schválené bonusy podloženy výkonem. Některým finančním ředitelům se tak může stát, že jim bude trapné některé věci vysvětlovat.

 

Z partnerského amerického CFO Worldu přeložila stálá spolupracovnice redakce Sandra Šubertová

 

CS24

Foto: © kmiragaya - Fotolia.com

 

Byl pro vás článek přínosný?