Hlavní navigace

Digitalizace HR může pomoci v boji o talenty

5. 4. 2019

Sdílet

 Autor: © tiero - Fotolia.com
Dnešní životní styl je prostoupený novými médii a dalšími technickými vymoženostmi. Platí to i v oboru HR, kde se digitalizace stala velkým trendem. Má pozitivní vliv nejen na efektivitu, ale také na zaměstnance a jejich spokojenost. Nové technologie využívají HR manažeři k systémovému zpracovávání velkých dat, k vytváření přehledových zpráv, k automatickému zpracování rutinní agendy, ale také v oblasti náborů zaměstnanců.

Výhodou personalistů, kteří již pracují s novými technologiemi a sociálními sítěmi, je, že dokáží rychleji najít kvalitní lidi. Při velmi nízké nezaměstnanosti, která panuje v České republice v posledních letech, musí být společnosti při hledání nových pracovních sil kreativní. Nemohou spoléhat pouze na uchazeče, kteří reagují na firemní inzerci, ale musí také oslovovat pasivní, kvalitní kandidáty, kteří nutně nové pozice nehledají, ale při zajímavé nabídce ji minimálně zváží a chtějí být zahrnuti do výběrového procesu. Existence sociálních sítí již dlouhodobě umožňuje efektivní práci s tímto zdrojem uchazečů a viditelnost kandidátů, ke kterým by firmy jinak neměly přístup.

 

Digitální transformace zdaleka není jen o tom, poskytnout zaměstnancům k práci ty nejmodernější přístroje a technologie. Jde o propojení a nahrazení časově náročných často administrativních úkonů efektivními, zautomatizovanými procesy, které pracovníkům umožní soustředit se na klíčové problémy, což potvrzuje i Magdaléna Prunerová ze vzdělávací společnosti MgC Group: „Ušetřený čas, který personalisté získají, mohou využívat na strategickou práci. HR oddělení se čím dál více dostávají z pozice podpůrných/administrativních oddělení do tzv. core činností HR. To znamená, že se stávají více součástí strategického rozhodování, platnými členy management týmů. Mají větší prostor na získávání kvalitních talentů a jejich rozvoj, soustředí se nejen na udržení klíčových zaměstnanců, ale i na optimalizaci organizační struktury. Zároveň díky digitalizaci získávají přehledné podklady pro jejich práci.“

 

Nový vývoj v oblasti sociálních, mobilních, analytických a cloudových technologií zlepšuje vnímání zaměstnanců a kandidátů, ale také umožňuje včas zpozorovat mezery v dovednostech, pomoci zaměstnancům v sebevzdělávání a dosažení lepší celkové výkonnosti. „Trend digitalizace je stoupající nejen v HR, ale ve všech oblastech firem. Je proto potřeba posilovat u zaměstnanců, ale i u uchazečů, kompetenci využívání IT technologií. Jedná se o jednu z nejdůležitějších znalostí do budoucna, a proto je vhodné podporovat i jejich schopnost analytického a strategického myšlení,“ říká za MgC Prunerová a uzavírá: „Právě dovednosti, jako analytické a strategické myšlení, které už obvykle zjišťujeme a testujeme v rámci assessment a development center, jsou důležitým předpokladem pro využívání moderních technologií.“

Byl pro vás článek přínosný?