Hlavní navigace

Digitalizace (II): CFO jako hybatelé změn

26. 2. 2019

Sdílet

 Autor: (c) vitstudio - Fotolia.com
Podle průzkumu Accenture budou hrát hlavní roli v řízení digitálních investic právě finanční ředitelé.

Jejich role se navíc bude postupem času měnit, stanou se důležitými hráči v řízení celopodnikových digitálních investic a ovlivní jejich ekonomické přínosy a dopady. Ostatně tři ze čtyř dotazovaných CFO souhlasí s tím, že více než na finanční znalosti se budou muset zaměřit na pokročilé dovednosti v oblasti digitalizace, analýzy dat a podpory spolupráce.

 

„Role CFO se v posledních několika letech posouvá od role účetního pro obchodní partnery k úloze strategického poradce pro celý podnik. Další důležitou funkcí je monitorování plánovaných výsledků digitálních investic,“ prohlásil Steve Culp, výkonný ředitel a globální lídr sekce řízení financí a rizik v Accenture.

 

Standardní seznam úkolů CFO se přesouvá směrem ke strategickému plánování, poradenství a k analytickým rolím, přičemž pokračují v automatizaci rutinního účetnictví, kontroly a oblasti souladu se zákonnými pravidly. Automatizace těchto úkolů umožňuje finančním ředitelům zaměřit se na nové a náročnější výzvy, v současné době technologie zastávají 34 % finančních úkolů; do roku 2021 by automatizace měla převzít téměř polovinu (45 %) těchto povinností.

 

Největší výzvou pro CFO bude nábor a školení talentů. Je důležité, aby tito lidé pochopili, jak shromažďovat data a jak z nich získávat poznatky. Osm z deseti CFO souhlasí s tím, že interpretace dat je nezbytnou dovedností dnešního finančního profesionála. Tito experti musejí být otevřenější a měli by umět účinně spolupracovat a sloužit jako strategičtí poradci manažerů v jiných obchodních funkcích.

 

„Posun v chápání dovedností potřebných pro budoucí finanční ředitele můžeme charakterizovat takto: kontrola účetnictví versus strategická finanční role partnera vedení firmy,“ vysvětluje Chris Weber, CFO a výkonný viceprezident Halliburton Company. „Domnívám se, že postupem času se budeme posouvat spíše k té druhé roli, i v případě, že by to znamenalo, že kandidát nemá účetní vzdělání.“

 

Další v sérii: Digitalizace (III): SMB v digitální smršti

Byl pro vás článek přínosný?