Hlavní navigace

Dlužníků raketově přibývá, zaslání upomínky bude zase povinné

Sdílet

 Autor: © Wolfgang Kraus - Fotolia.com
Poslanci schválili povinné zasílání předžalobní výzvy dlužníkům.

Dlužníků i přes veškerá varování stále přibývá, a protože se nesplácené dluhy stále množí, věřitelé se celkem logicky snaží domoci svých peněz u soudu. Až doposud neexistovala povinnost zasílat dlužníkům upomínky, to se však od příštího roku nejspíš změní. Pokud bude chtít věřitel získat i náklady na právní zastoupení, bude muset dlužníkovi zaslat tzv. předžalobní výzvu minimálně týden před podáním žaloby k soudu. 

Senát s několika drobnými pozměňovacími návrhy vrátil poslancům novelu týkající se 17 zákonů, ve které je i ustanovení, týkající se zasílání předžalobní výzvy dlužníkům. Přestože novela zatím nebyla schválena horní komorou parlamentu, dá se předpokládat, že ji po zapracování připomínek vzápětí přijme i Senát a novela vejde od příštího roku v platnost.

 

Upomínka odejde na poslední známou adresu 

Výzvu musí věřitel poslat písemně, a to nejméně 7 dní před podáním návrhu na elektronický rozkaz k soudu. Podle paragrafu 142a občanského soudního řádu je nutné tuto výzvu zaslat na poslední známou adresu. Dlužníci si nyní ve velkém stěžují, že nedostali žádnou upomínku, ale obvykle už nezmíní, že si doporučený dopis buď nevyzvedli, nebo se nezdržují na adrese, kterou má věřitel k dispozici.

„Předpokladem pro úspěšné fungování této novely v praxi je i určitá disciplína ze strany občanů, kteří musí po každém stěhování aktualizovat adresu nejen u různých institucí, ale i u svých věřitelů,“ upozorňuje Rostislav Kovář z bezplatné právní poradny poradnaveritele.cz na praktický dopad novely.

 

Před dluhy se neschováte 

Současným nelogickým přáním řady dlužníků je naopak to, aby se o jejich aktuálním bydlišti pokud možno věřitel vůbec nedozvěděl. Vychází tak z mylného předpokladu, že nebudou muset dluhy vracet. Často se pak velmi diví, když je naprosto nečekaně navštíví exekutor. Ten na rozdíl od věřitele i soudu najde způsob, jak takového dlužníka dohledat. Kdyby však lidé měli v pořádku doručovací adresu, na které by přebírali poštu, určitě by o problému věděli dopředu a nemuseli by tak draze doplácet na svoji nezodpovědnost.

 

Sedm dní je minimum 

Budou-li věřitelé chtít uhradit i náklady řízení, budou muset soudu doložit, že dlužníkovi předžalobní upomínku zaslali, a to předložením kopie dokumentu a podacího lístku. „V této souvislosti bych rád upozornil, že podle schválené novely se počítá lhůta ode dne odeslání výzvy věřitelem a rozhoduje tak datum na podacím lístku. Neznamená to tedy, že dlužník má na dorovnání dluhu 7 dní od převzetí upomínky. Naopak – pokud si doporučenou poštu vyzvedne až 10 dní od chvíle, co mu byla zásilka uložena na poště, může již několik dní jeho případ ležet u soudu,“ varuje před mylnou interpretací novely Kovář.  

 

Novela se týká pouze nákladů řízení 

Jestliže v tuto chvíli nepozorný čtenář - dlužník zajásal, že bez zaslané výzvy nebude muset své dluhy vracet, pak je na omylu. Dlužnou částku a úroky z prodlení bude muset u oprávněné žaloby zaplatit vždy, a to i v případě, že věřitel před podáním žaloby nesplní svoji povinnost a předžalobní výzvu nezašle, nebo žalobu podá dříve než za sedm dní od odeslání upomínky. „Jediné, co v takovém případě nebude muset dlužník uhradit, jsou náklady řízení ve výši několika tisíc korun,“ uzavírá Kovář.

 

cyber23

Foto: © Wolfgang Kraus - Fotolia.com

 

Byl pro vás článek přínosný?