Hlavní navigace

Do Evropy se dnes po dlouhé době vrátil optimismus, ale zásadní globální oživení neumožní Čína

24. 7. 2013

Sdílet

 Autor: © chungking - Fotolia.com
Světe, div se, hned několik indikátorů ukázalo, že se starý kontinent zotavuje. Překvapivě se zlepšuje situace v průmyslu, a to zejména v Německu. Krom toho poprvé po 14 měsících vzrostly maloobchodní tržby v Itálii. Řada lidí tak upadla do euforie. Věří, že konečně nastala situace, kdy se stav ekonomiky už nemá kam dál zhoršovat a může se jen lepšit.

Německo podle výše uvedených názorů nyní jako lokomotiva roztlačí zbytek Evropy. Jenomže vše má jeden přehlížený háček. Německo je možná dobrou lokomotivou, ale bude ho brzdit Čína. A to je těžká váha. Čína neumožní zásadní globální oživení. Čínský průmysl totiž podle indexu PMI klesá už tři měsíce v řadě a namístě je strach z tvrdého přistání. To by ještě mohlo globální ekonomiku zásadně zasáhnout a strhnout Evropu zpět.

Kurz ale nemá jasný trend

Finanční trhy si nové skutečnosti zatím moc nepřipouští. Místo toho se soustředí na Německo. Evropské akciové indexy proto dnes rostou a posiluje i euro. Dolar k euru oslabil z nočních 1,319 na 1,325 USD/EUR. Jenomže tento optimismus nevydržel dlouho. Už odpoledne se kurz začal vracet k ranním hodnotám. Ono se totiž později ukázalo, že podobně optimistické výsledky jako v Německu mají i v USA. Obecně lze říci, že z obchodování v posledních dnech nelze nic moc usuzovat. Kurz nemá jasný trend. Většina spekulantů má volno. Objemy obchodů jsou malé. Kurz je aktuálně o 1,5 centu slabší než dvacetidenní průměr. A až tak dobrá dnešní statistika nebyla. Předpokládám, že až se spekulanti vrátí z dovolené, využijí stávajícího kurzu dolaru k jeho nákupu.

Znaveni horkem...

Zatímco vůči dolaru dnes euro posílilo, vůči britské libře to nestálo za řeč. Trh totiž sází na dobré statistiky z britské ekonomiky a tak jedno číslo z Německa nemohlo kurzem výrazně pohnout. Navíc dlouhodobější indikátory tvrdí, že libra k euru ještě posílí. Vůči koruně přitom libra oslabila. Zatímco včera bylo v jednu chvíli možné libru koupit za 30,30 CZK/GBP, dnes byl v jednu chvíli kurz až na 30,02 CZK/GBP. Technické indikátory dávají libře ještě prostor k posílení.
Neslané nemastné obchodování je dnes i se švýcarským frankem. Ten zůstává stále silný a některé technické indikátory varují, že by mohl ještě víc posílit. Nejspíš proto dnes švýcarská centrální banka vydala zprávu, podle níž je frank o 11 % nadhodnocen. Evidentně se tím snaží přesvědčit trh, že si má dát už pokoj a netlačit na další posílení franku. Vůči koruně je však frank celkem stabilní. Až na pár výjimek se během posledních tří měsíců drží v intervalu 20,6 až 21,2 CZK/CHF. A poslední týden neopustil pásmo 20,86 až 21,06 CZK/CHF. Technické indikátory přitom říkají, že se zde kurz ještě pár dní zdrží, protože je v naprosté rovnováze.
Také k euru dnes koruna stagnuje. Pokusila se dopoledne posílit, ale po chvilce to vzdala a vrátila se k otevíracím hodnotám. Příliš mnoho lidí má dovolenou a trh vyčkává. Podle indexu relativní síly je trh v rovnováze. Tomu nasvědčuje i to, že je o dva haléře silnější než dvacetidenní průměr. Krátkodobé indikátory jako stochastik ji sice ještě doporučují k prodeji, ale dlouhodobější indikátory to nedoporučují. Zdá se tak, že ještě pár dní bude koruna kotvit na dosah hladině 26,00 CZK/EUR.

 

CS24

Autor je hlavní ekonom ve společnosti Next Finance

 

Byl pro vás článek přínosný?