Hlavní navigace

Důvěra v českou ekonomiku v únoru mírně poklesla

23. 2. 2015

Sdílet

 Autor: © Rido - Fotolia.com
Horší nálada ale zatím nemaluje čerty na zeď: Důvěra v českou ekonomiku měřená souhrnným indikátorem ekonomického sentimentu v únoru kvůli horší náladě v průmyslu, stavebnictví, v odvětví služeb, ale i mezi spotřebiteli lehce poklesla o 1,1 bodu na 10,4 bodu. Výsledky dnes zveřejnil Český statistický úřad. Nejhůře z únorového průzkumu vyšli poskytovatelé služeb.

V průmyslu se vlivem vyšších zásob hotových výrobků v únoru lehce snížil optimismus, nicméně výhled zůstává téměř nezměněn. Průmyslníci věří v budoucnost domácí ekonomiky stejně jako v lednu, a když k tomu přičteme lepší hodnocení zahraniční poptávky, je zřejmé, že únorové zhoršení nálady nic dramatického nevěstí.

 

Důvěra se o zanedbatelného 0,5 bodu zhoršila i ve stavebnictví. Relativně mírná zima hraje stavařům stejně jako loni do noty a některé plánované práce například v oblasti rekonstrukce dálnic budou zahájeny dříve. Hodnocení poptávky proto zůstává na svém.

 

Poskytovatelé služeb vyšli z únorového průzkumu nejhůře. Jejich tradiční optimismus se snížil o 2,3 bodu, což je největší meziměsíční pokles od července 2013. I přesto nálada ve službách zůstala nad úrovní před rokem i nad pětiletým průměrem.

top100

 

Nálada spotřebitelů proti lednu sice utrpěla drobné šrámy, současných 3,3 bodu je ale stále velmi pozitivní. Spotřebitelé se v únoru trochu více báli o vývoj ekonomiky, na strachu ze ztráty zaměstnání se to nicméně nijak neprojevilo. Růst cen Čechy také neděsí a stejně tak úmysl spořit se nijak nezměnil. Očekávání, že Češi letos potáhnou ekonomiku, proto ani v únoru nijak neopadlo.