Hlavní navigace

Důvěru v českou ekonomiku táhnou dolů očekávání spotřebitelů

24. 5. 2011

Sdílet

Konjunkturní průzkum: komentář k datům Českého statistického úřadu, zveřejněným 24. května.

Podnikatelé v průmyslu a stavebnictví vidí podle posledního konjunkturního průzkumu Českého statistického úřadu (ČSÚ) příští tři měsíce o něco hůř než v dubnu, příštích šest měsíců naopak růžověji. Ve službách tomu bylo právě naopak. Pesimističtější očekávání měl obchod. Celkově zůstala důvěra podnikatelů „na svém“ a byla zhruba stejná jako na podzim 2008, kdy ještě nevěděli, že na dveře klepe recese. Sentiment v ČR však táhla dolů špatná nálada spotřebitelů – v úhrnu je celkový indikátor důvěry horší už jen na problematickém evropském jihu – ve Španělsku, Portugalsku a zejména Řecku, ale i na Kypru.

 

Globálně pokles důvěry, Evropa se drží 

Globální index nákupních manažerů konstruovaný společností Markit pro banku JPM Morgan ukázal v dubnu nejslabší růst od počátku oživení v srpnu 2009. A nejde jen o odraz katastrofy v zemi vycházejícího slunce – i bez zahrnutí Japonska byl index na nejnižší úrovni za posledních sedm měsíců. Oslabení však není univerzální. V eurozóně růst pokračuje díky silné vlně ve Francii a Německu. V čem se lišíme?

 

Unie a my 

Důvěra ve stavebnictví je u nás stejně nízká jako v Británii a zadlužených zemích jižní Evropy, ale podobně slabá je i na Slovensku.

Silné výkony českého průmyslu však drží důvěru v tomto odvětví vysoko – výše než ve 27 členských zemích EU, přesto je však od prosince patrný její pokles (v Evropě až od letošního března po propadu ve Švédsku, Británii a velmi mírném oslabení u německého tahouna). Důvěra ve službách však zůstává v ČR vysoká, stejná jako v Německu či na Slovensku (nejvyšší v Evropě je ve Skandinávii). Relativně příznivá je i v obchodu, což překvapuje vzhledem k dost slabé poptávce domácností. Naopak v evropském průměru spadla v dubnu důvěra v obchodu dokonce do záporných hodnot, zřejmě v obavách o byznys drcený vysokým tempem růstu spotřebitelských cen, které je v ČR v porovnání s EU jen poloviční. 

 

Spotřebitelská důvěra se propadá na hodnoty z jara 2009 

Lidé v ČR se v květnu cítili jako za sílící krize z jara 2009 či v době, kdy silnou konjunkturu ještě nikdo nečekal (na počátku roku 2004). I v Evropě jsou však teď pozitivně naladěni jen Skandinávci, Němci a Rakušané. U nás se lidé podle poledního konjunkturního průzkumu publikovaného ČSÚ bojí především o práci (stoupl podíl respondentů očekávajících vyšší nezaměstnanost) a strašáka inflace (obavy z růstu cen jsou pro příštích dvanáct měsíců vysoké). Nynější dobu označují v odpovědích jako nevhodnou pro spoření. Není se co divit, že čekají zhoršení české ekonomiky i svých vlastních financí. Depresivní je i mediální masáž. Nic co by vylepšilo rodinné rozpočty Čechy opravdu nečeká, přesto je však skepse v evropském srovnání zarážející. Země přece nekrachuje jako v úvodu zmíněné státy, HDP roste rychleji než v Evropě, inflaci máme nižší, nezaměstnanost také. Ale je to o očekáváních a my Češi víme své. 

 

Více na: http://czso.cz/csu/csu.nsf/informace/ckpr052411.doc