Hlavní navigace

Elektronické daňové přiznání: dostanete pokutu za nic!

18. 3. 2011

Sdílet

Od ledna letošního roku se na českých finančních úřadech začalo stávat, že některým poplatníkům je vydáno potvrzení o převzetí elektronického daňového přiznání a o pár týdnů později jim přijde pokuta za to, že přiznání nebylo podáno. Během té doby žil poplatník v domnění, že jeho podání bylo regulérně přijato.

Ironií je, že tato praxe, kdy finanční úřady trestají poplatníka za chyby svého informačního systému, se týká jen elektronických podání. Pokuta hrozí jen těm, kdo se na své náklady vybavili elektronickými podpisy a využívají interaktivní formuláře centrálního daňového portálu (EPO). Pokud pošlete daňové přiznání na papíře nebo ve formátu PDF datovou schránkou, zaměstnanci finančního úřadu sice stráví spoustu času kontrolou a přepisováním údajů, ale vy jako poplatník se můžete cítit bezpečně. Dokonce i když pošlete přiznání plné chyb a některé kolonky vynecháte, úřad vás jen vyzve k doplnění.

„Ve výjimečných případech to je možné,“ připouští mluvčí Generálního finančního ředitelství Jarmila Musilová. Jak vysvětluje, může se stát, že daňový portál přijme doklad, předá jej na konkrétní finanční úřad a systém tohoto úřadu jej není schopen zpracovat. Bližší vyjádření však údajně není možné dát bez znalosti konkrétního čísla podání. Podniky, jejichž svědectví má CFO World k dispozici, však odmítají zveřejnění svých případů – z obav z odvetného šikanování finančním úřadem.

 

"...nebyl čas lámat si hlavu kdo je kdo..."

Současná situace nejspíš není výsledkem zlovolného úmyslu, ale souběhu okolností. Jde především o to, že daňová správa v minulosti vynaložila stovky milionů na vybudování vlastního portálu zaměřeného speciálně na elektronické podávání daňových přiznání a preferuje jej i po té, co bylo zprovozněno daleko jednodušší řešení – datové schránky. Přitom je všeobecně známo, že za roční podporu EPO platí Ministerstvo financí firmě IBM několikanásobek toho, co by stálo převedení celé agendy na datové schránky. A co hůře: protože nikdy nebyla zveřejněna kompletní dokumentace k tomuto systému, jsou poplatníci (respektive ti, kdo se jim starají o informační systémy) nuceni spoléhat se na hlášení, která jim vydá přímo portál. A pokud portál vydá nesprávné hlášení, mají poplatníci smůlu.

Jak nám řekl jeden zaměstnanec jednoho pražského finančního úřadu pod podmínkou anonymity, jsou takových podání stovky. „Nemáme čas řešit každý jednotlivý případ a upozorňovat poplatníka,“ prohlásil.

 

Papír zkrátka šustí solidností

A protože na začátku letošního roku vstoupil v platnost nový daňový řád, nemá úřad možnost odpustit pokutu za „nedodané“ přiznání.

Jaké z toho plyne poučení? Nesnažte se usnadnit finančním úřadům práci, může vás to stát peníze. A to i v době, kdy Ministerstvo financí hovoří o šetření. „Ke všem podáním je procesně přistupováno stejně, ať už jsou doručeny v papírové, nebo elektronické podobě,“ tvrdí mluvčí finančních úřadů Jarmila Musilová. Jenže realita je jiná. S papírem se zpravidla nestává, že by podatelna vydala potvrzení o převzetí, úředník hodil doklad do koše a rovnou vystavil pokutu za nedodání.

Byl pro vás článek přínosný?