Elita mezi elitou: Které IT profese berou nejvíce?

22. 6. 2018

Sdílet

Informační technologie jsou na pracovním trhu zlatý důl. Přestože být ajťákem znamená téměř jistotu solidního uplatnění, existují mezi specializacemi značné rozdíly v příjmech. Elitou jsou např. SAP specialisté či programátoři Java. Na opačném konci stojí administrátoři a technická podpora.

Magickou hranici sto tisíc korun v IT sektoru celkem pohodlně pokořuje hned několik profesí. Kromě expertů na řídicí systém SAP to jsou například odborníci na specializované technologie, jako je Tibco a Siebel. „Mezi nejvíce ceněné patří také programátoři Java, následováni programátory Microsoft.NET případně programátoři mobilních aplikací i0S a Android,“ říká Milan Čálek, provozovatel portálu Cool-jobs.eu, který se specializuje na vyhledávání příležitostí pro IT specialisty. Největší nárůst poptávky za poslední rok pak registruje u odborníků na tzv. front-end technologie a programátorech systémů Javascript, Angular a React, v nichž se programují moderní weby. Pořadí nejlépe placených ajťáků potvrzuje také nedávno zveřejněný průzkum mezinárodní agentury Hays, podle kterého nejvíce berou právě SAP konzultanti a SAP architekti.


Big Data: absolutní špička, nebo okrajová záležitost?
Podle průzkumu Hays patří mezi absolutní IT špičku také pozice spojené s tzv. velkými daty (angl. Big Data). Ty se v žebříčku umístily vůbec nejvýše, když pozice Big Data Architect si přijde až na dvě stě tisíc korun měsíčně a Big Data Developer na 160.000 korun. Milan Čálek však upozorňuje: „V Česku jsou Big Data poněkud okrajová záležitost, přece jen zde nesídlí Google či Facebook, kde velká data využívají. Určité uplatnění u nás mají pouze u velkých mobilních operátorů, kteří je potřebují k zacílení esemeskových kampaní.“

 

I nejméně placení ajťáci atakují 50 tisíc měsíčně
Na opačném konci žebříčku žádaných IT profesí stojí pozice programátor a analytik, dále tzv. test analytik, a také administrátor. Podle průzkumu Hays berou „obyčejní“ programátoři a analytici (dříve bývaly obě tyto pozice spojené, dnes jsou většinou oddělené) obvykle 45.000 korun měsíčně. Test analytik, tedy expert, který píše testovací scénáře pro rozsáhlé aplikace a systémy, bere v průměru ještě o pět tisíc více. Třetí od konce jsou pozice Administrator, tedy specialista nastavující práva, zálohující data a provádějící údržbu systému, a pozice Support Engineer, tedy expert, který podporuje koncové uživatele. Obě pozice si průměrně přijdou na 55.000 měsíčně.

bitcoin_skoleni

 

Kdo chce více vydělat, musí se stát manažerem
Pokud už se ajťák profesně vyprofiluje, není příliš obvyklé, aby přecházel z jedné specializace do druhé. Není tedy běžné, aby se například administrátor stal programátorem Java a vydělal si tak násobně více. „Setkáváme se ale s tím, že programátoři v rámci technologií přecházejí z Java na mobilní aplikace, anebo na zcela nové technologie v rámci vývoje softwaru. Spíše se lze posouvat manažersky, tedy z řadové role na vedoucího týmu a následně manažera,“ vysvětluje Milan Čálek.