Hlavní navigace

Emise středně velkých firem dláždí cestu k dalším IPO a zdravějšímu trhu

27. 10. 2013

Sdílet

 Autor: © Nikolai Sorokin - Fotolia.com
Téměř desetinásobnou hodnotou primárních emisí (IPO) než za stejné období loni se mohou pochlubit evropské trhy IPO za třetí kvartál letošního roku. Uskutečnilo se zde celkem 52 IPO, které vynesly 3,043 miliardy eur.

Výše uvedená zjištění přinesla studie PwC IPO Watch, která každého čtvrt roku sleduje primární emise na evropských burzách. Návrat středně velkých firem na trh, zejména v Londýně, věští mnohem stabilnější přísun nových primárních emisí po celé Evropě. 

Očekáváme rušný čtvrtý kvartál, na jehož úvodu stojí primární emise britské královské pošty (Royal Mail) z počátku října. Pravděpodobně to bude největší IPO letošního roku. PwC pozoruje řadu společností, které během posledních tří let odložily své IPO z důvodu nepříznivých podmínek na trhu. Zdravý přísun primárních emisí je nyní důsledkem příznivých cenových očekávání a slušného výkonu akcií, které na trh v nedávné době vstoupily.  

 

Výhled na zbytek roku je pozitivní 

Pouze pětina transakcí s plánovaným výnosem přes 25 milionů eur byla v uplynulých devíti měsících odložena, či stažena. To je nejméně od roku 2007. Výrazně se na nových emisích podílel soukromý kapitál (private equity). Čtyři takové IPO vynesly miliardu eur. Od začátku roku vzrostly IPO, za nimiž je soukromý kapitál, o více než polovinu a PwC očekává, že výrazně přispějí k aktivitě na trhu primárních emisí i v nejbližší budoucnosti. 

Výhled na zbytek roku tak zůstává začátkem posledního kvartálu pozitivní. Proti loňským prvním devíti měsícům dosáhly letos primární emise na evropských burzách trojnásobného objemu. Atraktivitě nových emisí odpovídá i jejich ocenění – osm z deseti se prodalo za horní hranici cenového rámce. To jen ukazuje na zdraví investiční apetit a zároveň realistické cenové ambice a očekávání. 

 

 

Jak na horské dráze

„Trhy IPO byly v posledních několika letech jak na horské dráze, výhled na poslední letošní kvartál však již dává mnohem příznivější obrázek. Zajímavý bude i příští rok, kde lze čekat více než desítku firem, za nimiž je soukromý kapitál a v následujících měsících chystají vstup na burzu. Ve Velké Británii je mnoho takových společností, které čekají na svou příležitost,” říká Marek Richter, partner ve společnosti PwC Audit, který radí mimo jiné klientům s přípravou firmy na vstup na burzu. Sice se nepodařilo překonat vysoké úrovně třetího kvartálu 2011, za nimiž stály tři velké emise ve Španělsku a Polsku, letošní třetí kvartál však přinesl více transakcí s objemem nad 250 milionů eur. 

Evropským trhům dominoval v letošním třetím čtvrtletí Londýn, když se s 2,1 miliardy eur postaral o přibližně dvě třetiny celkového objemu emisí za toto období. Dvě velká IPO v hodnotě 500 milionů, resp. 310 milionů eur se odehrály ve Frankfurtu a v Irsku.

 

top100