Hlavní navigace

Eva Zamrazilová, ČBA: V září vzrostl zájem firem o nové úvěry, v meziročním srovnání stoupl jejich objem o 5,2 %

4. 11. 2014

Sdílet

 Autor: ČBA
Ke konci září 2014 vyrostl celkový objem úvěrů poskytnutých bankami na 2577,5 mld. Kč.

Nové úvěry poskytnuté domácnostem stouply o 20,2 % a dosáhly objemu 31,5 mld. Kč. Nejvíce vzrostl zájem domácností o nové úvěry na bydlení – o celou čtvrtinu (25,6 %). Vyšplhaly se tak do výše 22,1 mld. Kč. „Kvalita úvěrového portfolia domácností zůstává stabilní. Celkový stav objemu úvěrů obyvatelstvu se meziročně zvýšil o 5,1 % na 1125,7 mld. Kč,“ popisuje vývoj Eva Zamrazilová, hlavní ekonomka České bankovní asociace. Úvěry na bydlení mohli klienti v září získat za velmi příznivých podmínek, v průměru za 3,04 %. Objem spotřebitelských úvěrů pak ale i přes mírné zvýšení zájmu klientů už několik měsíců prakticky stagnuje.

 

V srpnu padly rekordy dna

„Velmi důležitý je výrazný vzestup zájmu podnikové sféry o nové úvěry. V srpnu již patrně padly rekordy dna úrokových sazeb, což mohlo podpořit váhající podnikatele. Podstatné je především to, že vzestup zájmu o nové úvěry svědčí o relativně příznivých vyhlídkách podnikové sféry,“ uvádí Eva Zamrazilová. Objem nově poskytnutých úvěrů podnikům vzrostl v září meziročně o 15,7 % na 49,3 mld. Kč. „Růst byl tažen především zájmem o velké úvěry nad 30 mil. Kč,“ dodává Eva Zamrazilová. Úrokové sazby pro nové úvěry podnikům pak v září zaznamenaly mírné zvýšení.

 

V řadě odvětví ovšem objem úvěrů klesá

soutez_casestudy

Celkový stav úvěrů podnikové sféře dosáhl na konci třetího čtvrtletí 2014 objemu 851,9 mld. Kč. To znamenalo stagnaci v dlouhodobém pohledu. V řadě odvětví objem úvěrů klesá. Naopak dobrým signálem je zastavení poklesu objemu úvěrů především ve zpracovatelském průmyslu a čtvrtinový vzestup úvěrů ve strojírenství. „Za pozornost stojí rychlejší dynamika úvěrů u firem pod zahraniční kontrolou oproti jejich domácím protějškům svědčící o přetrvávající dualitě domácí podnikové sféry,“ uzavírá Eva Zamrazilová.

 

Byl pro vás článek přínosný?