Hlavní navigace

Eva Zamrazilová z České bankovní asociace k vývoji HDP v třetím kvartále, pomůže růst výroby německých aut

28. 11. 2014

Sdílet

 Autor: ČBA
V prosinci česká ekonomika nasazené tempo udrží. Postoje domácností jsou optimistické, vyhlídky podniků rovněž. Dosavadní vývoj německého hospodářství sice vzbuzoval obavy, nicméně německý sentiment v listopadu po šesti měsících naznačuje stabilizaci. Největší evropské ekonomice pomáhá slabé euro a levná ropa.

Dnešní zpřesněný odhad vývoje HDP ve třetím čtvrtletí 2014 (0,4 % mezičtvrtletně, 2,4 % meziročně) potvrdil základní kontury naznačené předběžným odhadem (0,3 % q/q, 2,3 % y/y). Nově přinesl ČSÚ informaci o struktuře růstu, v níž stejně jako v prvních dvou čtvrtletích dominuje domácí poptávka. Výkon hospodářství z pohledu poptávky nejsilněji podpořily investice, které meziročně vzrostly o téměř 4 %. Vysoký růst zásob lze hodnotit příznivě, vzhledem k tomu, že dle ČSÚ se na něm podílely především zásoby materiálu. Růst spotřeby domácností o 1,5 % v meziročním srovnání je příznivý výsledek, vezmeme-li v úvahu, že základna pro srovnání z předchozího roku již byla (ve srovnání s investicemi) relativně vysoká.

Z pohledu tvorby HDP byl dle očekávání potvrzen solidní výkon zpracovatelského průmyslu s meziročním zvýšením výkonu o 6,9 %. Příznivou zprávou je i potvrzení ožívajícího stavebnictví (meziročně 2,5 %), jemuž patrně napomáhá obnovení infrastrukturních projektů.

 

Německé automobilky čekají robustní růst

Ve zbytku roku česká ekonomika nasazené tempo udrží. Postoje domácností jsou optimistické, vyhlídky podniků rovněž. Dosavadní vývoj německého hospodářství sice vzbuzoval obavy, nicméně německý sentiment v listopadu po šesti měsících naznačuje stabilizaci. Největší evropské ekonomice pomáhá slabé euro a levná ropa. Německé automobilky čekají ve zbytku roku robustní růst, což podpoří i klíčovou část našeho exportu. Vyhlídky českého hospodářství jsou tedy slušné, celoroční růst čekáme kolem 2,5 %.

 

Autorka je hlavní ekonomka České bankovní asociace

CS24

 

Česká bankovní asociace vznikla v roce 1990 a je dobrovolným sdružením právnických osob podnikajících v oblasti peněžnictví. V současné době sdružuje 37 členů. Rolí asociace je především zastupovat a prosazovat společné zájmy členů, prezentovat roli a zájmy bankovnictví vůči veřejnosti, podílet se na standardizaci postupů v bankovnictví a na vytváření odborných zvyklostí, podporovat harmonizaci bankovní legislativy s legislativou Evropské unie a vyvíjet aktivitu v informativní a školící oblasti. ČBA je členem Evropské bankovní federace a Euriboru.

Byl pro vás článek přínosný?