Hlavní navigace

Evropský i český leasing by měly v roce 2014 růst

15. 1. 2014

Sdílet

 Autor: © PHOTOERICK - Fotolia.com
V oblasti investic totiž letos předpokládáme oživení,“ říká Jiřina Tapšíková, předsedkyně představenstva České leasingové a finanční asociace (ČLFA).

Evropský a tedy i český leasing by měly v letošním prvním pololetí růst. Vyplývá to z ankety European Business Confidence Survey, kterou v závěru loňského roku ve spolupráci s agenturou Invigors provedla mezi svými členy Federace evropských leasingových asociací (Leaseurope). V názorech předních evropských leasingových společností na vývoj v nejbližších měsících převládá optimismus. Zatímco 54 % respondentů vyjádřilo důvěru v růst evropského leasingového trhu po dobu příštích šesti měsíců, opačný trend, tedy pokles, predikuje 20 % respondentů. Přesně 57 % leasingových firem neočekává zhoršení situace v pohledávkách z leasingu po lhůtě splatnosti a 55 % oslovených společností předpokládá růst čistého zisku v první polovině letošního roku.

 

Od poměrů se v EU se už nijak neodlišujeme

„Výsledky průzkumu Leaseurope se v podstatě shodují s očekáváním společností působících na českém leasingovém trhu, který se stupněm rozvoje a vývojovými trendy příliš neliší od tradičních evropských trhů. Jeho vývoj je dán především růstem, stagnací či poklesem investic, respektive poptávky po jejich financování. Právě v oblasti investic letos předpokládáme oživení,“ říká Jiřina Tapšíková, předsedkyně představenstva České leasingové a finanční asociace (ČLFA; rozhovor s ní ve zmiňované funkci přinášíme zde a v roli jednatelky společnosti ŠkoFIN zde), která sdružuje všechny přední tuzemské leasingové firmy.

 

Federace evropských leasingových asociací (Leseurope) je zájmovým sdružením zastupujícím více než 2000 leasingových společností a více než 600 pronajímatelů aut z 33 evropských zemí. Odhaduje se, že Leaseurope zahrnuje přibližně 92 % celého evropského leasingového trhu. Členem sdružení je i Česká leasingová a finanční asociace (ČLFA). Více na: www.leaseurope.org

 

Česká leasingová a finanční asociace (ČLFA) je zájmovým sdružením společností zabývajících se finančním a operativním leasingem, úvěry a splátkovými prodeji pro domácnosti i podnikatele a factoringem. Od svého založení v roce 1991 prosazuje jejich společné zájmy a je zároveň partnerem orgánů státu při řešení problémů odpovídajících sektorů finančního trhu. V současné době má 48 členů. Více na: www.clfa.cz