Hlavní navigace

Evropský leasing v prvním pololetí meziročně vzrostl o 13% na 157 mld. EUR

2. 11. 2016

Sdílet

 Autor: © Warakorn - Fotolia.com
Objem evropského leasingu dosáhl v první polovině letošního roku 156,9 miliardy eur, což představuje meziroční růst 13,2%.

Statistika vyplývá z předběžných výsledků za prvních šest měsíců roku, které zveřejnila organizace Leaseurope, zastřešující evropské leasingové společnosti. Podle Leaseurope vzrostl v prvním pololetí v Evropě leasing dopravních prostředků o 16,9%, leasing strojů a zařízení o 9,2% a leasing nemovitostí o 8,1%. Údaje vycházejí ze souhrnu pořizovacích cen financovaných věcí bez DPH.

 

Celková hodnota pohledávek z uzavřených leasingových smluv činila v Evropě na konci letošního prvního pololetí 705,9 miliardy eur. Největším evropským leasingovým trhem byla Velká Británie s objemem obchodů 38,4 miliardy eur a meziročním růstem 10,5%, následovaly Německo s objemem obchodů 25,6 miliardy eur a meziročním růstem 11%, Francie s objemem obchodů 17,2 miliardy eur a meziročním růstem 13,1% a Itálie s objemem obchodů 8,9 miliardy eur a meziročním růstem 13,1%. Vůbec největší meziroční nárůst vykázaly litevský trh (o 65,3%) a řecký trh (o 49,6%).

 

soutez_casestudy

Podíl České republiky na evropském leasingovém trhu v prvním pololetí tohoto roku činil 0,78%, to je po Polsku druhý nejvyšší podíl ze zemí střední a východní Evropy.„Objem leasingu v České republice v letošním prvním pololetí meziročně vzrostl téměř o čtvrtinu, přesně o 24%, čímž jsme výrazně překonali celoevropský průměr. Celková hodnota leasingových kontraktů dosáhla 28,3 miliardy korun. Předpokládáme, že si trh udrží silný růst i po zbytek roku,“ říká předseda představenstva České leasingové a finanční asociace Libor Bosák.


Zdroj: Česká leasingová a finanční asociace (ČLFA)

Byl pro vás článek přínosný?