Hlavní navigace

Evropský private equity sektor je v dobré kondici, experti očekávají růst

1. 4. 2016

Sdílet

 Autor: © Warakorn - Fotolia.com
64 % expertů z oblasti private equity (PE) předpokládá v roce 2016 nárůst M&A transakcí. Mezi nejatraktivnější průmyslová odvětví pro transakce se zapojením PE firem patří technologie a média (65 %), farmaceutický průmysl a zdravotnictví (62 %), spotřební zboží a retail (60 %). Politická nestabilita se poprvé ukázala být důležitějším faktorem, než ekonomický vývoj.

Pokračující dostupnost levného dluhového financování a pozitivní trend ve vývoji celkové ekonomické situace v Evropě vnáší pro rok 2016 optimistickou náladu do PE sektoru. Téměř dvě třetiny (64 %) společností předpokládá nárůst M&A transakcí s účastí PE, zvláště v Německu, na Pyrenejském poloostrově a v Itálii. Stále více manažerů z oblasti PE si myslí, že jejich odvětví se dostává zpět do dobré kondice, ve které se nacházelo před finanční krizí. 40 % společností však i nadále věří, že jejich obchodní model je nutné přizpůsobovat a vylepšovat. To jsou hlavní závěry studie společnosti Roland Berger "Výhled evropského private equity odvětví pro rok 2016."

 

„Vypadá to, že od konce roku 2015 je PE odvětví více méně lhostejné vůči ekonomickému vývoji," říká Christof Huth, Partner ze společnosti Roland Berger, který spolu se svým týmem hovořil s investory napříč Evropou. „Většina firem dokonce očekává výrazné zlepšení oproti roku 2015." Také ohledně dostupnosti levného financování neočekávají PE investoři zhoršení oproti roku 2015. „Zároveň ale náš průzkum ukazuje na narůstající obavy o polickou stabilitu Evropy. Ta bude mít hlavní vliv na množství uzavřených transakcí v letošním roce."

 

Rok 2015 byl z pohledu PE úspěšným rokem. Třetina dotázaných předpokládá, že rok 2016 bude z pohledu investičních příležitostí ještě atraktivnější. Nejvýznamnějším zdrojem akvizicí budou podle respondentů studie sekundární odkupy (67 %), následované odkupem většinových podílů v rodinných firmách (64 %). To je jedním z hlavních důvodů, proč velká část dotázaných (83 %) očekává, že většina transakcí se bude pohybovat pod 250 miliony EUR.

Byl pro vás článek přínosný?