Hlavní navigace

Evropský trh s nebankovními úvěry vzrostl ve druhém čtvrtletí o 3,5 %

17. 9. 2014

Sdílet

 Autor: © hfng - Fotolia.com
Evropský trh s nebankovními úvěry ve druhém čtvrtletí letošního roku meziročně vzrostl o 3,5 % na 45,4 miliardy eur. Nejsilnější meziroční růst přitom vykázal norský trh (o 41,4 %), naopak nejvýraznější pokles belgický trh (o 1,4 %).

Největší evropské trhy hlásí mírný nárůst: britský o 6,2 %, německý o 3,5 %, španělský o 3 % a francouzský o 0,2 %, italský vykázal meziroční pokles o 0,8 %. Oznámila to federace Eurofinas, která zastřešuje poskytovatele spotřebitelských úvěrů a financování automobilů ze sedmnácti zemí Evropské unie. Společnosti z České republiky v Eurofinas zastupuje Česká leasingová a finanční asociace (ČLFA).

 

V Evropě velmi různě

Eurofinas vykazuje zvlášť  také financování osobních vozů. Prostřednictvím spotřebitelských úvěrů byla ve druhém letošním čtvrtletí v Evropě financována osobní auta za 21 miliard eur, což představuje meziroční růst o 9,4 %. Mezi největšími trhy došlo k výraznému meziročnímu růstu ve Španělsku (o 18,1 %), Velké Británii (o 17,3 %), Itálii (o 8,5 %) a v Německu (o 3,9 %), meziroční pokles o 3,2 % vykázal francouzský trh.  K největšímu meziročnímu poklesu došlo v Dánsku (o 9 %). Členské společnosti ČLFA, vesměs finanční instituce z bankovních skupin, poskytly ve druhém kvartále tohoto roku prostřednictvím osobních půjček, revolvingových úvěrů a financování v místě prodeje o 3 % více prostředků než ve stejném období roku 2013. Na financování osobních aut poskytly meziročně o 25 % více.

 

Čeká se pokračování růstového trendu

„Většina členů Eurofinas hlásí dobré výsledky, někdy i dvouciferný růst. Nicméně je třeba uvést, že na některých trzích, například v jižní Evropě, se trh odrážel od velmi nízkých úrovní dosažených v minulých letech. Přesto očekávaný růst poptávky a předpokládané hospodářské oživení vytvářejí podmínky pro pokračování růstového trendu,“ říká poradkyně Eurofinas pro statistické a ekonomické záležitosti Jurgita Bucyte.

 

 

 

Byl pro vás článek přínosný?